Diyarbakır Valisi Ala ebeveynleri eleştirdi

Aileleri çocuklarına sahip çıkmaya davet eden Diyarbakır Valisi Efkan Ala, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile birlikte yaptığı esnaf ziyaretinde bir esnafla çocuklar üzerine yaptığı diyalog dikkat çekiciydi.

Güneydoğu’da son bir haftadır yapılan gösterilerde, çocukların 10 ve 20 YTL karşılığında polise taş attığı, işyerlerine zarar verdiğinin ortaya çıkmasının ardından gözler çocuklara çevrildi. Muş kırsalında öldürülen 14 PKK’lıdan dördünün cenazesinin Diyarbakır’da toprağa verilmesinden sonra çıkan olaylarda 2 bin 500 ve 3 bin kilişik grup Diyarbakır’ın Bağlar, Melikahmet, Kuruçeşme ve Emek Caddeleri’nde 4 gün boyunca polise saldırdı.

Diyarbakır’ın muhtelif yerlerinde çıkan olaylarda yaşları 12 – 18 arası değişen çocuklar kullanıldı. Şehrin değişik noktalarında çıkan olaylarda taşlarla polise saldıran çocuklu grup, terör örgütünün propaganda aracı oldu. Eylemlerde kullanılan çocukların büyük çoğunluğu ise sabıkalı. Özellikle şehirdeki hırsızlık, gasp, kapkaç ve bıçaklama olaylarına karışan çocuklar, bu gösterilerde boy gösteriyor.

Ellerindeki bıçaklarla olay yerinde polise saldıran sabıkalı çocukların önüne geçilemiyor. Eylemlerde çocuklar, işyerlerinin camlarını kırıyor, dükkanlardan dondurma çalıyor. Gün boyu polise taşlı sopalı saldıran sabıkalı çocuklar, gece boyunca da işyerlerini yağmalıyor. Kapkaç, hırsızlık gibi mala karşı işlenen suçlarda çocukların kullanılmasında ailelerin denetim yetersizliğinin rolü büyük.

Balıkçılarbaşı’ndaki esnafı ziyaret eden Diyarbakır Valisi Efkan Ala, vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti. Bakan Eker ile birlikte bir iş merkezindeki esnafı ziyaret eden Vali Ala, burada bir vatandaşla çocuklar üzerine diyalog yaşadı. Vatandaşın “Çocuklarımızın eti de kemiği de sizin” sözüne karşı çıkan Ala, bu anlayışın yanlış olduğunu vurgulayarak sorunların böyle çözülemeyeceğini söyledi.

Sokakta ve okullardaki şiddeti soran vatandaşa Vali Ala, “Okullardaki kısmını birlikte halledeceğiz. Ahlaki olan tarafını siz, öbür tarafını biz, değil mi?” diye karşılık verdi. Bunun üzerine vatandaş “Eti sizin kemiği sizin.” sözüne karşılık Vali Ala, şunları söyledi: “İşte öyle demeyeceksiniz. İkimizin de. Öyle dedin mi, sadece okula bırakıyorsun. İkimizin, hepimizin, öyle bakalım ki daha iyi olsun. Yoksa öbür türlü hep okuldan bekleniyor. Ver okula sorumluluğu, o da yanlıştır. Eti senin, kemiği senin demek yanlış. Bizim çocuğumuz. Birlikte en iyi şekilde eğiteceğiz demek, en doğrusu. Haksız mıyım.”

Vali Ala’nın bu sözleri üzerine memnun kalan vatandaş, “Haklısınız” dedi. Daha sonra Ala, vatandaşın çocuğuyla tokalaşarak gezisine devam etti.