Diyarbakır’a Nevruz için çevre illerden yaklaşık 13 bin kişi geldi

Tüm gözlerin Nevruz kutlamalar için çevrildiği Diyarbakır'a şuana kadar çevre illerden yaklaşık 13 bin kişinin giriş yaptığı bildirildi.

Fuar alanındaki kutlamaya Diyarbakır halkı fazla ilgi göstermeyince çevre illerden gelenler katıldı.

Yaklaşık 5 bin polisin görev yaptığı kutlamalarda, polis, havadan ve karadan güvenlik önlemi aldı. Kutlamayı organize eden Demokratik Toplum Partisi (DTP) üyesi 2 bin kişi görev yapıyor.

Katılımın artırılması amacıyla çevre illerden bin 638 araç kutlamalar için şehre geldi. Bu araçların toplam 13 bin kişiyi taşıdığı öğrenildi. Batman’dan ise 40 araç konvoyu Kuru Çeşme tarafından şehre giriş yaparak Nevruz’un kutlandığı bölgeye gitti.

Diyarbakır’da Nevruz kutlamaları yapılan alana teröristbaşı Abdullah Öcalan posteriyle girmek isteyen grubu polisin engellemesi sonucu grup dağılarak polise taşlarla saldırdı. Çıkan arbedede 3 polis hafif şekilde yaralandı. Tören alanında şuan yaklaşık 15 bin kişi toplandı.

Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında Nevruz alanında sözde PKK bayrağı ve teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın posterleri açıldı.

Polis, yaklaşık 100’e yakın kamera ve fotoğraf makinası ile Nevruz etkinliklerini kaydediyor. Vatandaşlar Nevruz alanında çalan müzik eşliğinde eğlenmeye devam ediyor. Nevruz alanında “Kimliğimle kültürüm için anayasal güvence”, “Barış özgürlük ve demokrasi için artık yeter”, “Toplumsal barış için genel af” pankartları dikkat çekiyor. Diyarbakır’da Nevruz şu ana kadar sakin geçiyor.

Nevruz kutlamalarının asayiş yönetimini Diyarbakır Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya bizzat yönetiyor.

Emniyet Müdürü Çatalkaya, Diyarbakır’a giriş yapan araçların geliş istikametlerine göre belirlenip hareket merkezine bildirilmesini istedi.