Diyarbakır’da 20 bin aile açlık sınırında yaşıyor

Diyarbakır'ın ‘yoksulluk haritasını' çıkarıldı. Kentte 20 bin aile açlık sınırında yaşıyor.

Diyarbakır’da Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere toplam 10 sivil toplum örgütü ortaklığı ile kurulan ‘Sarmaşık Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’, köyden kente göçün yansımasını ve göçe maruz kalanların yaşam koşullarını araştırıp ‘yoksulluk haritasını’ çıkardı.

Araştırmada, kentte yaşayan 20 bin ailenin açlık düzeyinde yaşadığı ve acil gıda yardımında ihtiyacı bulunduğu, bazı mahallelerde yaşayanların yıllık gelir ortalamasının 350 dolar olduğu ortaya çıktı.

Dernek, Diyarbakır’daki yaşanan göçle ortaya çıkan yoksulluğun haritasını çıkardı. Kentin 4 ayrı bölgeye bölündüğü ve Dicle Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğrencilerinin de katıldığı araştırmada, hazırlanan 37 soruyla 5 bin 780 aile üzerinden toplam 38 bin kişiyle yüz yüze görüşüldü. Bu görüşmelerden alınan bilgiler bilgisayara yüklenerek veri bankası oluşturuldu. Sarmaşık Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Genel Sekreteri Şerif Camcı, “Türkiye’de yılda kişi başına düşen Gayri Safi Milli Hasıla Gelirin 5 bin dolar olduğunu ancak Diyarbakır’ın Fatihpaşa, Gürdoğan, Körhat ve Kayapınar Beldesi’nin Küçe Mahallesi’nde oturanların yıllık Gayri Safi Milli Hasıla gelirinin ortalamasının 350 dolar olduğunu tespit ettiklerini açıkladı. Camcı, şöyle dedi:
“Araştırmalarımıza göre, kentin yoksulluk haritasında Diyarbakır genelinde 20 bin ailenin açlık düzeyinde acil gıda yardımına ihtiyacı olduğunu tespit ettik. Oluşturduğumuz gıda bankasına 3 ay içinde 9 bin aile başvuru yaptı. Bu 9 bin aileden kriterlerimize uygun olarak 320 aileye düzenli olarak her ay gıda yardımında bulunuyoruz. Gıda Bankası’ndan üretimden düşmüş, zorunlu gereksinimini karşılayamayanların ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz.”

Camcı, 5 bin 780 aile ile yapılan görüşmelerde yüzde 58 oranında, okul yaşına gelip okula gidemeyen çocuk olduğu ve gelecekten hiç bir beklentisinin olmadığının ortayı çıktığını belirterek, “Okul yaşına gelen ve okula gidemeyen çocuk sayısı 1014. 3 bin 214 aile ise, gelecekten hiç bir beklentisinin olmadığını söylüyor. Bu da çok yüksek bir rakam olduğunu kabul etmeliyiz” dedi.

Sarmaşık Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Genel Sekreteri Şerif Camcı, araştırmalarında, öncelikli olarak Fatihpaşa ve Gürdoğan Mahalleleri’ne seçtiklerin bu mahallelerin göçün sonucu oluşması ve dar kentin en yoksul bölgelerinin olduğunu belirtti. Camcı, mahallerle ilgili şunları söyledi:
“Fatihpaşa Mahallesi’nde 1301 hane bulunuyor. Nüfusu ise; 7 bin 627. Diğeri Gürdoğan Mahallesi ise 1120 hanede bulunan 7 bin 958 kişiden oluşuyor. Kentin diğer bölgelerinde de devam eden araştırma, iki mahallede toplam 15 bin 585 kişiyi ve 2 bin 421 haneyi kapsıyor. Gürdoğan’da 1120 hanenin 1012’si iki odadan olaşan evde barınıyor. Burada, hane başına ortalama nüfus 7 kişi olarak belirlendi. Mahallede nüfusu 30 kişiye ulaşan haneye rastlamak mümkündür. Kayapınar’ın Küçe Mahallesi’nde ise çalışmalarımız devam ediyor. Eylül ayında Diyarbakır’ın yoksulluk haritasını kapsamlı olarak kamuoyuna açıklayacağız” diye konuştu.