Diyarbakır’da 27 kişi töre kurbanı oldu

Diyarbakır'da şehir merkezi ve ilçelerde bir yılda 11'i çocuk 27 kişi töreye kurban gitti.

Bir yıl içerisinde sadece Diyarbakır Çocuk Hastanesi’nde 300’ü aşkın çocuk hayatını kaybederken, bin’e yakın hasta da tedavi gördüğü hastanelerden sağ olarak çıkmayı başaramadı. Mart olaylarında 7’si çocuk 10 ölü, Koşuyolu’ndaki patlamada 7’si çocuk 11 ölü, kırsal kesimde töre cinayetleriyle 11’i çocuk 27 kişi, yaz aylarında Dicle Nehri’nde 22’si çocuk 36 kişi, sel felaketinde 9’u çocuk 20 kişi, Kurdoğlu Askeri Lojmanları’nda çöken binada 5’i çocuk 8 kişi, trafik kazalarında ise 29’u çocuk 76 kişi hayatını kaybetti. Emniyetin verilerine göre bir yıl içinde kentte 500’ü aşkın çocuk yaşamını yitirdi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Demirbaş, şiddet olayları ve gösterilerde en çok çocukların hayatını kaybettiğini söyledi.

Demirbaş, Diyarbakır’ın bu yönüyle Avrupa’da 1. sırada yer aldığını, töre olaylarının ise kırsal bölgelerdeki feodal yapıdan kaynaklandığını belirtti.

Sosyal ve Sağlık Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şube Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise hastanelerde hayatını kaybeden kişilerin sayısının gün geçtikçe arttığı belirtilirken, çocuk ölümlerinin malzeme ve personel eksikliğinden kaynaklandığını iddia etti.

Bölgede döşenen mayınlar ve muhtelif patlayıcılar da bugüne kadar 300 çocuğun hayatına mal oldu, 285 çocuğu da yaraladı.

Diyarbakır Sokak Çocukları Derneği Rehabilitasyon Merkezi’nin hazırladığı bir çalışmada Güneydoğu illerinde 2005 yılında 24 çocuk intiharı ve 8 intihara teşebbüs vakasının yaşandığını, son 14 yıl içinde mayın ve patlayıcı madde olaylarında da 299 çocuğun hayatını kaybettiği ortaya çıkmıştı.