Diyarbakır’da 37 öğrenci Disiplin Kurulu’na sevk edildi

Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) okullarda yaşanan şiddet olaylarını tespit etmek ve çözüm önerileri geliştirmek için bir süre önce başlattığı araştırmayı tamamladı.

RAM Müdürü Feride Alpaydın yaptığı açıklamada, 4 kişilik ekibin merkezdeki 33 lisede şiddete yönelik araştırmayı bitirdiklerini dile getirdi. Alpaydın’ın verdiği bilgilere göre; şiddet içerikli olaylara karışan çok sayıda öğrenci ceza almadı. Disiplin kuruluna sevk edilen öğrencilerden bin 37’sinin şiddet olaylarına karıştığı tespit edildi.

Araştırmanın amacının okullarda yaşanan şiddetin profilini çıkarmak ve çözüm önerileri geliştirmek olduğunu kaydeden Alpaydın, “Olayları çıkaran öğrencilerin profiline baktığımız zaman devamsızlık yapan, aile içi sorunlar yaşayan, daha çok aflardan yararlanarak okula geri dönen, gelecekle ilgili hedefleri olmayan, üniversiteyi kazanmak gibi kaygısı olmayan, özgüveni az ve kontrolü biraz daha zayıf olan öğrenciler olduğu belirlendi.” diye konuştu.

Olaylara karışan öğrencilerin okul dışında çalıştığını tespit ettiklerini anlatan Alpaydın,

“Sosyo ekonomik sorunlar, ailenin duyarsızlığı ve fiziksel mekanların az olması öğrencileri bu olaylara itiyor. Olaylar öğretmen öğrenci arasında değil, daha çok öğrencilerin kendi aralarında çıkanlardan oluşuyor. Liselerde küfürlü konuşma, kız öğrenciler ve öğretmene saygısızlık gibi nedenlerden dolayı olay çıktığı tespit edildi.” ifadelerini kullandı.

Okullarda çıkan olayların geçen 2 yıla oranla artış gösterdiğini belirten Alpaydın, açıklamasının devamında şunları söyledi: ” Hiçbir zaman bu yaş dönemindeki çocuklar arasında şiddetin tamamen ortadan kalkması mümkün değildir. Azaltılabilir ve kontrol altına alınabilir. Şiddet insanın doğasında olan bir şeydir. Kontrol edilebilir ve yön değiştirebilir. Ergenlik döneminde çocukların kendini ifade etmede fiziksel ve sözsel şiddet bir yoldur. Var olma sebebidir. Kız arkadaşına sahip çıkmadır, arkadaşını korumadır, öğretmenine karşı çıkmadır, otoriteyi sarsmadır. Bu yaş dönemi içerisinde bunların yaşanması normaldir. Ancak yapılması gereken bunun en azami ve en kontrollü şekilde yapmasını sağlamaktır. Yani vurarak değil, eleştirerek dile getirmesini, yaralayarak değil, oturup konuşmasını sağlamak gerekiyor. Zararı aza indirgemek gerekiyor.”