Diyarbakır’da büyük facia önlendi!

Diyarbakır'da terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanıp Türkiye'ye getirilmesini protesto etmek isteyen bir grubun polise atmak için kullanacağı molotoflar bir çuval içerisinde ele geçirildi.

Dağkapı Meydanı’nda basın açıklaması yapan grup oturma eylemi başlattı. Polis meydana getirilen ve çıkartılacak muhtemel olaylarda kullanılacağı belirtilen bir çuval dolusu molotof kokteylini ele geçirdi. Olay ile ilgili üç kişi göz altına alındı.

Dağkapı Meydanı’nda basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis müdahale etmedi. Polis, yasadışı pankartlar taşıyan ve sloganlar atan gruptakileri sık sık uyardı. Polis, grubun valilik binasının bulunduğu caddeden geçmemesi için yoğun güvenlik önlemi aldı.

Diyarbakır şehir stadından geçerek Dağkapı Meydanı’na varan ve sayıları yaklaşık 500’ü bulan grubu meydanda yaklaşık 500 kişilik bir grup karşıladı. DTP Diyarbakır İl Teşkilatı adına yapılan basın açıklamasından hak ve özgürlüklerin giderek kısıtlandığına dikkat çekildi. Basın açıklaması atılan ‘Siyasi İrademiz Öcalan’dır’, ‘ Baskılar bizi yıldıramaz’ şeklindeki sloganlar nedeniyle sık sık kesildi.

Polis meydanda toplanan ve sayıları bin 500’ü bulan grubu basın açıklamasının yapıldığı sırada sert bir şekilde uyardı. Basın açıklamasının ardından terörist başı Öcalan için 10 dakikalık sessiz oturma eylemi başlatıldı. Bu arada grubun içinde provokatörlerin olabileceği ihtimaline karşı gruba dikkat eden polis, eylem alanına getirilen bir çuval Molotof kokteylini ele geçirdi.

Oturma eyleminden sonra yağmur etkili olunca grup sloganlar atarak dağıldı. Polis, eylemin yapıldığı meydan ve yol güzergahı üzerinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Polis’in sağduyusu ve eylem yapanların uyarılara uyması üzerine Diyarbakır’da yürüyüş olaysız sona erdi.