Diyarbakır’da çıkan olaylarda 27 kişi gözaltına alındı

Diyarbakır Dağkapı meydanında toplanan bir grup, terörist başı Abdullah Öcalan'a uygulandığı iddia edilen tecriti protesto etti.

Polise taş fırlatan çocuklar kaçarken, oturma eylemi yapan 27 kişi gözaltına alındı. Bu arada ara sokaklara kaçan bir grup, polis ve basın mensuplarına taşlı saldırada bulundu. İskenderpaşa Mahallesi’ndeki ara sokaklara dalan grup ile polis arasında kovalamaca yaşandı. Grubun attığı taşlar polis ekipleri, gazeteciler ile vatandaşlara isabet etti.

Ara sokaklarda polis ile çocuklar arasında nefes kesen kovalamaca başladı. Olay yerine emniyetten gelen fotoğrafçılar, ara sokaklarda gizlenerek taş fırlatan çocukların fotoğrafını çekmeye çalıştı. Durumu farkeden ve provokatör olduğu belirtilen bu kişiler, bu sefer basın mensuplarına da saldırıda bulundu.

Ellerinde sabanlarla taş fırlatan grup zaman zaman bir araya gelerek basın mensuplarıyla polislere saldırdı. Atılan taşlar basın mensuplarına isabet ederken, şans eseri yaralanan olmadı.

Polis ile taş atan grup arasında kalan vatandaşlar ise mahalledeki evlere sığındı.

Gruba yaklaşan bir görevli onları ikna etmeye çalıştığı sırada, ne olduğunun farkına varmadan, saldırıya uğradı. Emniyet görevlisi ara sokaklarda bulunan bir apartmanın merdiven girişine girerek kendini korumaya çalıştı.

Diyarbakır Emniyet Müdür Yardımcısı İlknur Şahin, olayların büyümemesi için çevik kuvvetin müdahale etmemesini istedi. Olayın provokatif olduğunu belirten Şahin, ara sokaklarda grubu kovalayan görevlilerin ana caddeye çıkması talimatını verdi.

Bu arada Dağkapı Meydanı’nda terörist başı Abdullah Öcalan’a tecrit uygulandığını öne sürerek 4 günlük oturma eylemi başlatan 27 kişi gözaltına alındı.