Diyarbakır’da hayat normale dönüyor

Diyarbakır’da 4 teröristin toprağa verilmesiyle başlayan gerginlik sona erdi.

Olaylar sebebiyle evlerine çekilen vatandaşlar da artık dışarı çıkıyor. Göstericilerin tahrip ettiği başta banka şubeleri olmak üzere işyerlerinde hasar tespit ve onarım çalışmaları yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi temizlik ekipleri de olaylarda göstericilerin kurduğu barikatlar ile işyerlerine saldırmaları sonucu etrafa saçılan cam ve kırılan eşya parçalarını temizliyor. Öte yandan olaylarda gözaltına alındıktan sonra ifadesine başvurulan 51 kişiden 48’i tutuklandı. Diyarbakır’daki şiddet olaylarını provoke eden ‘Ülkede Özgür Gündem Gazetesi’ alınan karar gereği toplatılıyor.

Diyarbakır’da hayat normale dönmeye başlarken provokasyon ilçelere sıçradı. Ergani ve Bismil ilçeleri başta olmak üzere bazı ilçelerde esnaflar dükkanlarını kapatarak, izinsiz yürüyüş yaptı. Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bir grup, DTP önünde ateş yakarak gösteri yaptı. Grup ile güvenlik güçleri arasındaki gerginlikte polisler biber gazı kullandı. Olaylarda 2 kişinin yaralanırken, 9 kişi de gözaltına alındı. Tunceli’de de DTP tarafından yürüyüş düzenlendi. Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, Güneydoğu’da meydana gelen olayları değerlendirirken, terör örgütlerinin en ufak olayları bile istismar ettiğini söyledi. Diyarbakır’daki olaylarda polisin sağduyulu davrandığını kaydeden Çalışkan, “Güvenlik güçlerimiz sağduyuyla hareket ederek olayların daha da büyümesini engellemiştir. Terörle mücadele bütün unsurlarıyla sürdürülmektedir. ” dedi.

7 terörist öldürüldü

Şırnak’ın Silopi ilçesi Cudi Dağı ‘nda güvenlik güçleriyle terör örgütü PKK üyeleri arasında çıkan çatışmada, 2’si kadın, 7 terörist öldürüldü. Silopi kırsalında operasyonlarını sürdüren Şırnak Jandarma Komutanlığı ekipleri, Cudi Dağı’nda yaklaşık 15 kişilik PKK militanıyla sıcak temas sağladı. Çatışmada, öldürülen teröristlerle birlikte 20 kilogram TNT patlayıcı ve el bombaları bulunduğu bildirildi.