Diyarbakır’da hipodrom yapılacak

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, kentte kurulacak hipodromla 2009 yılında Diyarbakır'ın yarış atlarıyla buluşacağını söyledi.

Eker, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Türkiye Jokey Kulübü işbirliğiyle yapılacak olan Diyarbakır Hipodrom ile ilgili Diyarbakır Ticaret Borsasında düzenlenen tanıtım toplantısında, hipodrom projesi için gereken yaklaşık 10 milyon YTL’nin ayrıldığını belirtti.
Hipodromun bin 500 dekarlık alanda yapılacağını Eker, Diyarbakır’da geçmiş yıllarda Koşuyolu’nda at yarışlarının yapıldığını, şimdi ise sadece isminin kaldığını kaydetti.
Bir sektör olarak yarış atı yetiştiriciliği sektöründe tekrar burada ihya etmek ve geliştirmek zorunda olduklarını aktaran Eker, İstanbul, İzmir gibi Türkiye’nin çeşitli yerlerinde atçılık sektöründe çalışan insanların büyük kısmının bu bölgenin çocukları olduğunu bildirdi.
Burayı tekrar bir üretim merkezi haline getireceklerini ifade eden Eker, şöyle dedi:
”Bölgenin kalkınması için çok önemli bir araç haline getirmemiz lazım. Binlerce hemşehrimiz bu sektörden ekmek kazanacak. Eğer iyi atları yetiştirip de dünya pazarına sunarsak, dünyadaki 6 milyar dolarlık pazardan pay alacağız. İrlanda’nın nüfusu 3 milyon civarındadır. Küçük bir ülke, ama milyarlarca dolar yarış atlarından her sene para kazanıyor. Tarım Bakanlığına bağlı 6 hara var. Buralarda saf kan Arap atı yetiştirilir. Her yıl 16-20 trilyon lira civarında at satarız. İngiliz atlarına da ihtiyacımız var. Bunların yetiştirilmesi gerekiyor. Diğer atlara da ihtiyacımız var. Diyarbakır bu anlamda tarihi bir birikime sahip. 2009 yılında Diyarbakır yarış atlarıyla buluşacak.”

BACASIZ SANAYİ
Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Yasin Kadri Ekinci de atçılığın bacasız bir sanayi olduğunu, dünyada 6 milyar dolarlık at satışı yapıldığını kaydederek, hedeflerinin bu sektörden pay alabilmek olduğunu söyledi.
Dünyadaki atçılık sektöründen pay alabilmek için alt yapı gerektiğini, 6 ilde hipodrom olduğunu, 250’i geçen sayıda da özel haralar bulunduğunu anlatan Ekinci, sektörün gelişebilmesi için teşvik verilmesini istedi.
Yarışçılığın sektörün pazarlama alanı olduğunu aktaran Ekinci, ”Ciddi bir tanıtım aracıdır. Dubai’ye her yıl 1 milyon insan at yarışlarını izlemeye gidiyor. Diyarbakır’da 1915’li yıllarda at yarışları yapılıyordu. Diyarbakır bu sosyal faaliyeti o yıllarda yaşamış. İnşallah tekrar eski günlerine döner” diye konuştu.
Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Beşpınar köyü yakınlarında yapılacak olan hipodrom, bin 600 metre uzunluğunda yarış pisti ve bin 500 kişilik seyirci kapasiteli olacak.