Diyarbakır’da karla mücadele 3 vardiyayla yapıldı

Diyarbakır'da 20 Ocak Cuma günü başlayan kar yağışı ve ardından gelen don olayı ile ilgili Büyükşehir ile ilk kademe belediyeleri teyakkuza geçerek 24 saat aralıksız çalıştı.

Diyarbakır Büyükşehir ve ilk kademe belediyelerinin 5 günlük çalışmasının detayı şöyle.

Yağışlı zamanlarda tehlike arz eden Ofis Altgeçit, İstasyon Viyadük, Toplu Konut giriş ve çıkışları ile Fiskaya bölgelerindeki eğimli yollarda kepçe ve tuz serme araçları 24 saat esası üzerine görev yaptı.

4 grayder kentin günlük hayatın aksamaması organizeli çalıştı. Ana arterlerde biriken karlar, eriyerek su taşkını tehlikesine karşın 10 yükleyici ve 15 kamyonla şehir dışına çıkartıldı. Büyükşehir Belediyesi’ne ait 8 otobüs, Hastaneler Caddesi, Dağkapı ve Balıkçılarbaşı noktalarından ücretsiz yolcu taşındı.

Çam ağaçlarının zarar görmemesi için 74 kişilik ekip kar silkeleme çalışması yürüttü. Kent içi trafiğin sürekli açık ve işler olmasının sağlanması için 5 çekici ve 2 vinç ücretsiz hizmet sağladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, yoğun kar yağışına karşın can ve mal kaybının olmadığını belirterek, Diyarbakır’ın iyi bir sınav verdiğini söyledi.

İlk günün iki saati dışında kent merkezinde de trafik akışında ciddi bir sorun yaşanmadığını ifade eden Baydemir, çalışmaların 24 saat esasına göre yapıldığını kaydetti.