Diyarbakır’da PKK’ya silahları bırakma çağrısı

Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Roth, sorunların şiddet ortamında çözülemeyeceğini belirterek, Diyarbakır'da PKK'ye "silahları bırak" çağrısı yaptı.

Burada konuşan Roth, sorunların şiddet ortamında çözülemeyeceğini belirtti.

Terörist örgüt PKK’ya silahsızlanma çağırısı yapan Roth, “Sorunların çözümü için silahsızlanmak şart. Silahların bırakılması sağlanmalıdır. Şiddet ortamında sorunlar çözülemez” dedi.

Baydemir’e “Üzerinizde karabulutlar dolaşıyor” diyen Claudia Roth şunları söyledi:

“Kaç gündür Türkiye’deydim. Türkiye geldim, Diyarbakır’a gelmemem mümkün değildi. Üzerinizde karabulutlar geziyor. Kaygılandığım konularda konuşmak istiyorum. Bölgenin geleceği konusunda çok çaplı konuşmak istiyorum. Bölgenin geleceği ancak barış içinde olabilir.”

Roth’a “Siz hem Kürtlerin hem de Türklerin dostusunuz” şeklinde hitap eden Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise, şunları kaydetti.

“Türkiye’nin yarını, aydınlık geleceğidir. Hem Kürtlerin hem de Türklerin dostusunuz. Ya da dostum demek istiyorum müsade ederseniz. Kara bulutlar önemli bir ölçüde dağıldı. Gördüğünüz gibi Diyarbakır güneşli. Bizim aydınlık geleceğimiz AB entegrasyonundadır. Kesintisiz demokratik süreç sürdürülmelidir. Türkiye’nin aydınlık geleceği, Kürt sorunun demokratik ve barışçıl çözümünün kendisindedir. Son 10 günlük bilanço kent açısından önemlidir. Büyümemesi için elbirliğiyle çaba göstermeliyiz.”

Konuşmalardan sonra Baydemir, misafirine çiçek ve Diyarbakır’ın taşların yapılan bir kolye hediye etti. Roth buna karşılık Baydemir “Zor spas” diyerek Kürtçe teşekkür etti.

Daha sonra Başkan Baydemir ve Roth, görüşmelerine basın kapalı bir şekilde devam etti. Görüşmeden sonra da Claudi Roth’un Büyükşehir Belediyesi önünde bir açıklama yapacağı öğrenildi.

Büyükşehir Belediyesi’ndeki görüşmenin ardından Roth, kentteki bazı sivil toplum örgütleriyle görüşecek. Saat 16.30 Valiliği ziyaretinin ardından Diyarbakır’dan ayrılacak.