Diyarbakır’da polis papazları uyardı

Trabzon'da Santa Maria Katolik Kilisesi rahibi Andrea Sentore'nin öldürülmesi ardından Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kentteki ibadete açık kiliseleri gezerek papazları dikkatli olmaları yönünde uyardı.

Polisi Trabzon’daki olaydan hemen sonra kiliseye gelerek durumlarını sorduğunu dile getiren Papaz Akbulut, “Polis bize dikkatli olmamı ve ihtiyaç duyulduğunda kendilerini aramamı istedi. Tanımadığımız kişileri kiliseye almamamız konusunda uyarıldık” dedi.

Papaz Akbulut, Trabzon’da öldürülen katolik Rahip Andrea Sentore’in 3 kez Diyarbakır’a geldiği için kendisini tanıdığını söyledi.

Rahip Sentore’nin son 3 yıldırdır Diyarbakır ve Mardin’e arkadaşlarını getirdiğini anlatan Akbulut, “Öldürülmesine çok üzüldüm. Bu cinayetin Hz. Muhammed (sav)’ın karikatürlerinin yayınlandığı bir döneme denk gelmesi cinayetin sözkonusu karikatürler nedeniyle işlendiği düşündürtüyor. Ancak, şiddet de bir çözüm getirmiyor” ifadelerini kullandı.

KİLİSE KAMERA İLE KONTROL EDİLİYOR

Papaz Yusuf Akbulut, komşuları ile çok iyi geçindikleri için polisten koruma talebinde bulunmadıklarını ancak, kiliseye bir süre önce yerleştirdikleri kameralarla giren ve çıkanları kayıt altına aldıklarını hatırlattı.

Diyarbakır Süryani Meryem Ana Kilisesi Anadolu’nun ilk kilisesi olduğu için için her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Ayrıca kilisedeki tarihi bir incil 2004 yılında çalındığı için güvenlik kamera sistemiyle sağlanıyor.