Diyarbakır’da suikast silahı ele geçirildi

Diyarbakır'da yapılan operasyonda, Irak'tan getirilen ve "hayalet tabanca" olarak bilinen 5 'Glock' marka tabanca ile bu silahlara ait 5 hedef sabitleyici ele geçirildi.

Diyarbakır Emniyeti, yaptığı 4 ayrı operasyonda 5 ‘Glock’ marka tabanca ile çok miktarda uyuşturucu maddesi ele geçirdi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Büro Amirliği görevlilerince silah kaçakçılığı yapan organizasyonlara yönelik olarak devam eden teknik ve fiziki çalışmalar sonucunda yaptığı birinci operasyonda, Kuzey Irak’tan Türkiye’ye silah sokulduğu yönünde ihbar alındı. İhbarı değerlendiren emniyet ekipleri, Diyarbakır’ın Silvan ilçesi girişinde A.İ. yönetimindeki aracı durdurdu.

Araç sürücüsü A.İ. ile araçta bulunan İ.İ’nin üzerinde yapılan aramalarda, Irak’tan getirildiği tespit edilen ve “Hayalet Tabanca” olarak bilinen 5 ‘Glock’ marka tabanca, bu tabancalara ait 10 şarjör ve 5 hedef sabitleyici (Pointer) ele geçirildi. Bu operasyonla Türkiye ve Diyarbakır’da ilk kez suikast silahıyla birlikte 5 hedef sabitleyici (Pointer) bulundu.

Yakalanan A.İ. ile İ.İ. Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgulamalarının ardından “Teşekkül halinde silah kaçakçılığı yapmak” suçundan adli mercilere sevk edildi. Fakat mahkemeye çıkarılan A.İ. ve İ.İ tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Mahkeme heyeti A.İ. ile İ.İ’ye hergün gelip imza atma şartı koydu.

Plastik kaplama olan ve “hayalet tabanca” olarak bilinen 5 ‘Glock’ marka silahlar, X-ray cihazında fark edilmiyor. Kuzey Irak’tan sokulan silahların, Türkiye’de yapılması planlanan suikast girişimlerinde kullanılacağı tahmin ediliyor. Emniyet, suikast silahlarının Türkiye’de nereye götürülüp ve ne amaçla kullanılacağını araştırıyor. Olayla ilgili olarak yakalanan iki şahıstan birinin Hazro Belediyesi’nde memur olarak çalıştığı bildirildi.

Narkotik Büro Amirliği’nce uyuşturucu ticareti yapan organizasyona yönelik bilgi kaynaklı devam eden çalışmalarda 2 şahsın Şırnak’tan yasadışı yollarla nakletmek suretiyle eroin maddesi ticareti yaptıklarının ve Diyarbakır’a getirileceğinin öğrenilmesi üzerine Mardin yolu üzerinde gerçekleştirilen operasyon sonucunda S.U ve A.T isimli şahıslar bellerine bez tülbent içinde saklı vaziyette toplam 1017 gram eroin maddesi ele geçirildi.

Yakalanan S.U ve A.T isimli şahıslar ise “Toplu halde eroin maddesi ticareti yapmak ve bu amaçla nakletmek ve bulundurmak suçundan çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu.

Yine Silvan Yolu üzerinde 450 evler mahallesinde B.K isimli şahsın ikametinde yapılan operasyon sonucunda, bodrum kısmına gizlenmiş olarak 4 ayrı şeffaf poşet içerisinde daralı 20 kilo esrar maddesi ele geçirildi. Olayla ilgili olarak B.K’nın yakalanması çalışmalarına devam edildiği bildirildi.

Bir şahsın Diyarbakır’ın Şeyh Şamil Mahallesi’nde bulunan işyerinde esrar maddesi sattığı ve işyerinde esrar maddesi bulundurduğunun ihbar edilmesi üzerine F.O isimli şahsın işyerinde yapılan operasyon sonucunda masanın çekmecesinde içimlik satılmaya hazır poşetler halinde 10 poşet içerisinde toplam 52,5 gram ağırlığında esrar maddesi ele geçirildi.

Yakalanan F.O isimli şahıs, hakkında “Uyuşturucu esrar maddesi satmak, bulundurmak ve kullanmak” suçundan çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu.