Diyarbakır’da teröristlerin cenazesinde olaylar çıktı

Muş ve Bingöl kırsalındaki silahlı çatışmada öldürülen 14 teröristten 4'ünün Diyarbakır'da gömülmesi sırasında olaylar çıktı.

Muş ve Bingöl kırsalında çıkan çatışmada öldürülen 14 teröristten 4’nün cenazesi Diyarbakır’a getirildi. Bağlar Beldesi’ndeki Şefik Efendi Camii camiine getirilen törerist cenazesi yıkandıktan ve cenaze namazında sonra Yeniköy Mezarlığı’na götürüldü. Daha önce terörist cenazelerinde tabutların üzerine örgütü sembolize eden renkler konulurken, bu sefer PKK terör örgütünün sözde bayrağı tabutlara sarıldı. Medine Caddesi’nden mezarlığa doğru yürüyüşe geçen terör örgütü yandaşları, sık sık PKK ve teröristbaşı Abdullah Öcalan lehinde slogan attı. Yürüyüşte çok sayıda, terör örgütü elebaşı Öcalan ile örgütün sözde bayrağı taşındı.

Terörist örgüt yandaşları “Gerillaya uzanan eller kırılsın”, “Ey şehit riya te riya me ye”, “TC şaşırma bizi dağa taşırma”, “İntikamın bedeli ağır olacak”, “Amed uyanmış şehitleriyle yürüyor”, “Dağlarda arama Apo’cular her yerde”, “Öcalan siyasi irademizdir” sloganlarını atıyor.

Girdikleri çatışmada öldürülen 14 teröristten Bülent Tensik, Muzaffer Pehlivan, Fatih Çetin ve Mahmut Gülen’in cenazeleri slogan, alkış ve zılgıtlar eşliğinde Yeniköy Mezarlığı’na defnedildi. Cenazelerin defin işleminin ardından PKK yandaşları tekrar sloganlar ile örgütün sözde bayrağı ve Öcalan posterleri açarak yürüyüşe geçti. İskanevleri ve Kuruçeşme bölgelerinde terör örgütü yandaşları polise önce taş sonra da molotof kokteyli ile saldırdı. Polis de grubu dağıtmak için gaz bombası ve tazyikli su kullandı.

Motofun isabet etmesi sonucunda panzer alev aldı. Bu arada bir gösterici de caddedeki alevlerin içinden geçmeye çalışırken elbiseleri tutuştu. Çıkan olaylarda Cihan Haber Ajansı muhabiri Mehmet Gökçe, Kanal 7 kameramanı Sami Kardaş ile çok sayıda polis yaralandı. Bu orada yoldan geçen bazı vatandaşlar yaralandı.

Cenazelerin toprağa verilmesinden sonra konuşan Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır İl Başkanı Ahmet Cengiz, terörist Öcalan için ‘Kürt Halk Önderi’ ifadesini kullandı. Eski DEP Milletvekili Hatip Dicle ise geçtiğimiz hafta milyonlarca kişinin Nevruz kutlamalarında barışı haykırdığını kaydederek “Ama barışa 24 Mart’ta operasyonla cevap verildi. Bu Kürt halkına saygısızlıktır. Kürt halkının uzatmış olduğu barış eli tutulmalıdır” şeklinde konuştu.

Olaylar daha sonra Sento, İstasyon ve Ekinciler Caddeleri’nde devam etti. Olaylarda göstericiler, birçok işyerinin camlarını kırdı.

Öte yandan cenazeden dönerken bir grubun polisi taşlaması sırasında CİHAN muhabiri Mehmet Gökçe’nin başına taş isabet etti. Gökçe hafif şekilde yaralandı