Diyarbakır’da vatandaşlar işyerlerini açmaya başladı

Diyarbakır'da üç gündür devam eden olayların ardından bugün vatandaşlar işyerlerini açmaya başladı.

Bugün sabahın erken saatlerinden itibaren işyerlerine gitmeye başlayan esnaf, dükkanlarında siftah yaptı. İşyerlerinin temizliğini yapan esnaf, satış için müşteri bekliyor. Kimi esnaf ise işyerine gelirken açmak yerine kepenk önünde beklemeyi tercih etti. Güne sakin başlayan Diyarbakır halkı, güneşli bir güne merhaba dedi. Vatandaşlar kepenk kilitlerini açarak işbaşı yaparken, çalışan kesimde görev yerlerinde mesaiye başladı. Belediye ekipleri ise, olaylardan sonra oluşan çöpleri temizliyor.

Simitçiler, vatandaşlara kahvaltı için simit satarken, çaycılar ise esnafa çay satışı yaptı. Bazı vatandaşlar sabahın erken saatlerinde parklara gidip otururken; çocuklar ise salıncakta sallanmanın keyfini çıkardı. Dilenciler de, dilenme mesaisine başlayarak vatandaştan ilk ücretlerini aldı. Ekinciler Emniyet Müdürlüğü’ndeki polisler ise, olaylar için son hazırlıklarını yaptılar. Teyakuz halinde bulunan polis, her ihtimale karşın müdahale için hazır tutuluyor.

Bu arada Diyarbakır’da 4 teröristin cenazesinin gömülmesinden sonra çıkan olaylarda gözaltına alınan 51 göstericinin Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgusu tamamlandı. İfadeleri alındıktan sonra adli mercilere sevk edilen 51 kişiden 48’i tutuklanırken, 3 kişi de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.