Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında bayrak gerginliği

Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında bayrak gerginliği.

21 Mart Salı günü Diyarbakır’da yapılacak nevruz kutlamaları için İçişleri Bakanlığı Türk bayrağı dışında bayrak açılmasına izin verilmeyeciğini duyurmasına karşı, terör örgütü kutlamalara kendi renkleri ile katılacağını, getirilen yasağın kendilerini bağlamadığını ilan etti.
Valilik tüm resmi kurumlara bir yazı ile kamu kurumunda çalışanların Nevruz kutlamalarına katılmamasını istedi. Terör örgütü yandaşları ise bu yılki kutlamaların İmralı’da tutuklu bulunan teröristbaşına özgürlük için bir referendum niteleği taşıdığını ileri sürüp yoğun bir katılım olmasını talep etti.

Bakanlık ve sivil toplum örgütleri yayınladıkları bildirilerde her türlü provakasyonlara karşı halkı duyarlı olmaya çağırdı.

Batman’da şehit olan polislerin yakınlarını ziyaret ettikten sonra Diyarbakır’a gelen İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu burada yapılan güvenlik toplantısında Nevruz Bayramı’nın programı sunuldu.

Bakan Aksu başkanlığı’ndaki toplantıya Diyarbakır Valisi Efkan Ala, Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Kemal Alataş katıldı.

HSBC Bank’ta meydana gelen patlama ve yaklaşan Nevruz öncesi çıkması muhtemel olaylarla ilgili alınması gereken güvenlik tedbirlerinin konuşulduğu toplantıda Bakan Aksu’ya, Diyarbakır’da 21 Mart Salı günü yapılması planlanan Nevruz kutlamaları konusunda Nevruz Tertip Komitesi’nin hazırladığı Nevruz programı birinci elden sunuldu.

Meydana gelebilecek her türlü şiddet ve provoke haraketlere karşı olduklarını açıklayan 24 sivil toplum kuruluşu ile işadamları temsilcilerinin imzasını taşıyan bildirinin de sunulduğu toplantıda Bakan Aksu, Nevruz için Diyarbakır’da alınan tedbirleri gözden geçirdi.

Nevruz Tertip Komitesi’nin kutlamayı pazar günü yapma teklifinin değerlendirildiği toplantıda, bu teklif kabul edilmedi. Ayrıca toplantıda, kamu kurum çalışanlarının törenlere katılmasının önüne geçilmesi amacıyla alınacak tedbirler masaya yatırıldı.

Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, Diyarbakır’ın asayişi konusunda Bakan Aksu’ya brifing verdi. Nevruz öncesi alınan tedbirleri anlatan Çatalkaya, teşkilatın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Kemal Alataş Bakan Aksu’ya, ihtiyaç duyulması halinde jandarmanın göreve hazır olduğunu söyledi.

Emniyet güçlerinin olaylar sırasında sağduyuyu elden bırakmamalarını isteyen Aksu, Diyarbakır’ın hassas bir nokta olduğuna dikkat çekti. Kutlamalarda Türk Bayrağı dışında hiçbir bayrak ve flamaya izin verilmemesini isteyen Aksu, törenlerin terör örgütü PKK’nın gövde gösterisine dönüşmemesi için ciddi tedbirlerin alınmasını istedi.

Diyarbakır Vali Yardımcısı Hıdır Kahveci, kamu kurumları ile belediyelere gönderdiği yazıda, Nevruz kutlamaları için hiçbir personele izin verilmeyeceğini duyurdu. Kurumlara gönderilen yazıda, Nevruz kutlamalarına katılan memur ve işçiler hakkında adli ve idari işlem yapılacağı vurgulandı.

PKK’nın Avrupa Sorumlusu Zübeyir Aydar ise Nevruz Bayramı kutlamalarına tüm Kürtlerin katılması çağrısı yaptı. Bu yılki Nevruz kutlamalarında terörist başı Abdullah Öcalan’a özgürlük şiarının yükseltilmesini isteyen Aydar, Kürtlerin Nevruz’u kendi bayrakları ve renkleri ile kutlamasını istedi.

Kürtler için Nevruz’un özgürlük ve direniş bayramı olduğunu söyleyen Aydar, “Bu yılki Nevruz’un diğer yıllardan farklı bir anlamı var. Bu Nevruz’da Abdullah Öcalan’ın için başlattığımız imza kampanyası olarak devam eden referandumunun zirve ve dönüm noktasıdır. Bu Nevruz bizim açımızdan referandurumun zirveleşmesi ve başkanımızın özgürleştirilmesi açısından önemlidir. 2006 Nevruz’unu referandurum ve özgürlük kampanyası ile karşılıyoruz.” dedi.

Nevruz kutlamalarında provokasyonlara karşı duyarlı olunmasını isteyen Aydar, Kürtlerin meydanlarda Nevruz’u kendi bayrakları ve renkleri ile kutlayacağını belirterek şunları söyledi: “Bu yılki Nevruz öncesi Türk basın yayın organlarında provokatif haberler çıkıyor. Ayrıca İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi yayınlandı. Nevruz’da Türk Bayrağı dışındaki renklere getirilen yasaklamaları kabul etmiyoruz. Nevruz bir ulusal ve özgürlük bayramıdır. Kendi bayraklarımızla kendi renklerimizle katılacağız. Kutlama bu şekilde olacaktır. Bakanlığın genelgelerı halkımızı bayramını bağlamaz. Ayrıca halkımızdan olası provoasyonlara karşı duyarlı olmasını istiyoruz.”