Diyarbakır’daki olaylara Tunceli’den protesto

Tunceli'de Diyarbakır'da yaşanan olayları protesto etmek amacıyla bir gösteri yürüyüşü düzenlendi.

Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdil’in de katıldığı yürüyüş Belediye Yer altı Çarşısı üzerine kadar sürdü.

Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı protesto eyleminde bir açıklama yapan DTP Tunceli İl Başkanı Özgür Söylemez, “Devletin sorunların çözümünde şiddette ısrar etmesi, toplumsal olaylara müdahalede ateşli silah kullanılması ve kendi yurttaşlarını öldürmesi hiçbir koşulda kabul edilemez” dedi.

Muş’un Şenyayla kırsalında 14 kişinin kimyasal silahlarla öldürüldüğünü iddia eden Söylemez, “Muş’un Şenyayla kırsalında gerçekleştirilen operasyonda 14 gerillanın hunharca, kimyasal silahlarla katledildiği belirtiliyor. Tek taraflı savaş yürüten militarist devlet anlayışı savaş hukukuna dahi uymamıştır” ifadesini kullandı.

Söylemez, “Türkiye toplumu açık bir kaos ortamına doğru sürüklenmek isteniyor. Yaşamını yitiren 14 gerilla ve 6 sivil insanımızın ailelerinin acısını paylaşıyoruz. Benzer acıların bir daha yaşanmaması ve herkesin yaşam hakkının korunduğu bir ortamın tesisi için siyasal iktidar başta olmak üzere tüm Türkiye toplumunu duyarlılığa davet ediyoruz. Ortaya konulacak tepkilerin demokratik ve barışçıl bir çerçevede gerçekleşmesine büyük özen gösterilmeli, şiddet tepkilerin ortaya konmasında bir araç olmamalıdır” diye konuştu.

Protesto eyleminde bir konuşma yapan Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdil, Diyarbakır’da yaşanan olayların Kürt Sorununun demokratik yollardan çözülmemesinden kaynaklandığını söyledi.

Abdil, “Biz buradan yetkililere sesleniyoruz. Kürt halkının taleplerini doğru algılayın. Sayın Başbakan Diyarbakır Belediye Başkanı için herkes kendi sorumluluğunu bilsin diyor. Evet, herkes kendi sorumluluğunu bilsin. Herkes Türkiye’deki demokrasi taleplerini doğru algılasın. Başbakan’ın daha önce söylediği bir söz var. Biz, Kürt sorununun demokratik çözümünden yanayız demişti. Ama bugünkü durum ortada. Ne kadar demokrasi yanlısı olduklarını şiddetle bir kere daha gösteriyorlar” şeklinde konuştu.

Kürt Sorunu çözülmediği sürece olayların devam edeceğini belirten Abdil, “Sorun çözülmediği zaman olaylar, katliamlar ve şiddet devam edecek. O nedenle Kürt halkının taleplerinin doğru algılanması gerekiyor. Biz, askerin ve dağdaki gençlerin ölümünden yana değiliz. Şiddeti doğru bulmuyoruz. Biz, demokrasiden yanayız. İç barışını sağlamış bir Türkiye’den yanayız. Bunun sağlanabilmesi için de Kürt halkının taleplerini iyi anlamak gerekiyor. Belediye Başkanlarının çağrısını Kürt halkının çağrısı olarak değerlendirmek gerekiyor” dedi.

Eylemciler, Diyarbakır’da yaşanan olayları protesto etmek amacıyla gerçekleştirilen beş dakikalık oturma eyleminin ardından olaysız şekilde dağıldı.