Diyarbakırlılar güne sakin başladı

Muş ve Bingöl kırsalındaki silahlı çatışmada öldürülen 14 teröristten 4'ünün dün Diyarbakır'da gömülmesi sırasında çıkan olayların ardından Diyarbakır bugün güne sakin başladı.

Belediye ekipleri, gösterilerin yapıldığı yerlerde temizleme çalışmalarına başladı. Sabahın erken saatlerinde başlayan temizleme çalışmaları sürüyor.

Terör örgütü PKK yandaşları Diyarbakır’da şehrin birçok noktasında işyerlerinin camlarını kırarak zarar verdi. İş Bankası Melikahmet Şubesi göstericiler tarafından ateşe verilirken, birçok banka şubesi de yağmalandı. Bağlar ve Kuruceşme’de çok sayıda araç kundaklandı. Sabah güne uyanan vatandaşlar, terör yandaşlarının verdiği zararları tespit etmeye çalıştı.

Dükkanlarının ve işyerinin kırılan camlarını temizleyen vatandaşlar, yapılan şiddet olaylarını kınadı. Diyarbakır’ın en işlek merkezi olan Ofis bölgesinde camları kırılan İşbankası’nda tadilat yapılmaya başlandı. Zarar gören birçok bankamatik ise, banka yetkilileri tarafından incelendi.

Terör yandaşlarının zarar verdiği işyerlerinden biri de Pupila Optik. Dün yağmalanan işyerinde 5 bin YTL yakın zarar var. Dünkü olaylarda 8’i güvenlik görevlisi toplam 32 kişi yaralanmıştı.

Yapılanların kabul edilecek bir yanının bulunmadığını anlatan Pupila Optik Sahibi Mehmet Erdoğan, olayları çıkaranların Ofis’teki esnafa karşı ayrı bir kinleri olduğunu söyledi.

Olaylardan birgün önce işyerlerinin kapatılması yönünde bildiri dağıtıldığını dile getiren Erdoğan, şiddetle bir sorunun çözülemeyeceğini belirtti.

Dükkanlarını kapatmadıkları için saldırıya uğradıklarına dikkat çeken Erdoğan, “Ofis bölgesine ayrı bir kinleri var. Çünkü burdaki esnaf bu tür olaylara karşı daha duyarlı. Özellikle büyük mağazalar, oteller, bankalara saldırdılar. Bizim gözlüklerin çoğunu kırmışlar. Bir kısmını da çalmışlar. Ben de kürdüm ama sorunlar böyle çözülemez. Oturulur konuşulur ve sorunlar çözülür. Çözülemeyecek sorun yoktur.” dedi.

Diyarbakır polisinin dünkü eylemlere karşı yetersiz kalması nedeniyle takviye amacıyla Mardin ve Batman’ın yanı sıra Elazığ, Şanlıurfa ve Malatya emniyet müdürlüklerinden de ekipler Diyarbakır’a gönderildi.

Diyarbakır’ın Ergani ilçesindeki 16. Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan da çok sayıda zırhlı personel taşıyıcı ve tank, sabahın erken saatlerinde Diyarbakır’ın Seyrantepe mevkiindeki 7. Kolordu Komutanlığı’na kaydırıldığı bildirildi.