Diyarbakırlılar PKK’nın tehdidine boyun eğmedi

Diyabakır’da terör örgütü PKK yandaşlarının ‘kepenkleri kapatın’ çağrısına vatandaş uymayınca yüzlerce işyeri ile onlarca araç kundakladı.

Muş ve Bingöl kırsalında güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada öldürülen 14 teröristten 4’ünün cenazesinin Diyarbakır’a getirilmesinden önce terörist örgüt, Diyarbakır halkına kepenk kapatma, işe gitmeme, cenaze törenine katılma çağrısında bulunmuştu. Diyarbakırlılar, örgütün tehditlerine boyun eğmeyerek günlük hayatına devam etti. 4 teröristin cenazesine yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Bağlar beldesindeki Şefik Efendi Camii’ne getirilen terörist cenazeleri, namazın ardından Yeniköy Mezarlığı’na götürüldü. PKK’nın sözde bayrağına sarılı tabutlar mezarlığa getirilirken teröristbaşı Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldı.

Çatışmada öldürülen Bülent Tensik, Muzaffer Pehlivan, Fatih Çetin ve Mahmut Gülen’in cenazeleri sloganlar eşliğinde Yeniköy Mezarlığı’na gömüldü.

PKK yandaşları, teröristlerin cenazelerinin toprağa verilmesinden sonra güvenliği sağlamakla görevli polise taş ve molotofkokteyli ile saldırdı. Polis ise grubu dağıtmak için biber gazı ve tazyikli su kullandı. Ancak terör örgütü sempatizanları 200’er kişilik gruplar halinde şehrin muhtelif yerlerine dağıldı. Açık olan işyerlerinin camlarını kırıp, araçları kundakladılar. Dükkanları başındaki vatandaşlar terörist örgüt yandaşlarının şiddeti karşısında evlerine girmek zorunda kaldı. Olaylar sırasında şehiriçi minibüsleri de seferlerini durdurdu. Göstericiler çok sayıda banka şubesini kundakladı. Diyarbakır’ın en işlek caddelerinden Ofis’e gelen grup, Ekinciler Caddesi’ndeki işyerlerinin ve Emniyet Müdürlüğü’nün camlarını kırdı. Diyarbakır’da olayların büyümesi üzerine jandarma, 15 yıl sonra ilk kez kent merkezine girdi. Diyarbakır’ın Ofis Sağlık Ocağı’nın bahçesine konuşlanan jandarma birlikleri, her ihtimale karşın teyakkuzda bekletildi. Jandarma, son olarak 10 Temmuz 1991 tarihinde Vedat Aydın’ın cenaze töreninde polis yetersiz kalınca kent merkezine girmişti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir, çok sayıda işyeri ve aracın tahrip edildiği, 8’i güvenlik görevlisi 32 kişinin yaralandığı olayların üzerinden 8 saat geçtikten sonra yazılı açıklama yaparak sağduyu çağrısı yaptı. Gün boyu devam eden olaylar, akşam saatlerinde şiddetini kaybetti. Olaylarla ilgili 23 göstericinin gözaltına alındığı bildirildi.