Diyarbakırlılar terör örgütünün davetine uymadı

Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilişinin yıldönümü sebebiyle dün bir grubun Dağkapı Meydanı'nda yürümesinin ardından Diyarbakır bugün sakin bir gün geçiriyor.

Terör örgütü PKK’nın üst düzey yöneticilerinin, günlerdir Roj TV’den ve internet sitelerinden Güneydoğu’daki vatandaşları, terörist başı Abdullah Öcalan’ın yakalandığı 15 Şubat’ın yıldönümünde çeşitli eylemler düzenlemeye çağırmasına Diyarbakır halkı destek vermedi. Kentte hiçbir esnaf kepenk kapatmazken, insanlar da normal günlük yaşamlarına devam ediyor.

Güvenlik güçleri, Öcalan’ın 1999 yılında yakalanarak Türkiye’ye getirildiği tarih olan 15 Şubat’ta gerilim çıkabileceği düşüncesiyle alarma geçerken, Diyarbakır’da bu konuda endişe verici bir olay yaşanmadı. Emniyet güçlerinin aldığı yoğun önlemler, olayların çıkmasını önledi.

PKK’nın üst düzey yöneticilerinin günlerdir Roj TV’den “Herkes karalar bağlasın. Kimse çocuklarını okullara göndermesin. Herkes 15 Şubat’ta evinde oturarak Apo’nun bir komplo sonucu yakalanarak Türkiye’ye verilmesini protesto etsin.” çağrılarına rağmen Diyarbakır’da hayat günlük normal devam ediyor.

Diyarbakır’da önceki yıllarda kepenk kapatma eylemlerinin yoğun yaşandığı Melikahmet Caddesi, Bağlar, Şehitlik ve Huzurevleri semtlerindeki esnafın bütün işyerlerini açtı.