Diyarbakırspor küme düşerse!

Diyarbakırspor'un küme düşürülmesi halinde zirve hesapları karışacak.

Talimatname açık. Futbol Müsabaka Talimatnamesinin 28. Maddesi f) bendi aynen şöyle diyor:

f) (b) bendinde belirtilen nedenlerden aynısını bulunduğu sezonda ikinci kez tekrarlayan kulüplerin takımları, bulunduğu sezonda müsabakalardan çıkarılarak bir alt lige düşürülür ve bu takımla müsabakası olan takımlar oynamaksızın hükmen galip sayılırlar. Bu durumda olan takımların takip eden sezonda müsabakalara alınıp alınmaması konusunda Federasyon karar verir. Alt lig bulunmaması halinde bir yıl müsabakalara alınmazlar.

Yani Diyarbakırspor'un bundan sonra oynanacak maçları rakip takım lehine hükmen galibiyetle sonuçlanacak. Örnek olarak 29'uncu hafta Galatasaray-Diyarbakırspor maçı var, Sarı Kırmızılı takım 3-0 hükmen kazanacak… 32'nci hafta ise 3 puan Diyarbakırspor ile maçı olan Beşiktaş'ın olacak… Fenerbahçe ise Diyarbakırspor'a 2 puan kaptırdı, bu puanlar iade edilecek mi yoksa edilmeyecek mi?

İŞTE DİYARBAKIR OLMADAN PUAN DURUMU ŞÖYLE OLUŞUYOR:

YÖNETMELİK NE DİYOR?

Talimatnameye göre Diyarbakırspor'un puanları silinmeyecek. Şu ana kadar oynadığı maçlarda aldığı puanlarla küme düşürülecek. Bundan sonraki maçlarını ise hükmen kaybetmiş olacak.

Bu durumda ciddi bir karışıklık da söz konusu:

Fenerbahçe, ilk yarıda 3-1 mağlup ettiği Diyarbakırspor ile evinde 1-1 berabere kalmıştı. Aynı şekilde Beşiktaş, İnönü'de Yeşil-Kırmızılılara 1 puan kaptırmış, Trabzonspor ise mağlup olarak 3 puan kaybetmişti.

Peki böyle bir karışıklık durumunda Federasyon ne karar verecek? Ankaraspor örneğinde olduğu gibi talimatnamede yeri olmasa da Diyarbakırspor'un da aldığı puanlar rakiplerine iade edilecek mi? Çünkü ligin ilk yarısında küme düşürülen Ankaraspor'un o ana kadar aldığı puanlar rakiplerine verilmişti.
Bu kez de öyle bir karar alırsa Fenerbahçe ile Beşiktaş 2'şer puan, Trabzonspor ise 3 puanı ekstradan hanelerine yazdıracak. Sabah.com.tr olarak bu sorunun cevabının peşine düştük ve bir hukukçu eski hakem ile uzman bir spor yazarına sorduk. İşte cevapları:

ÖZCAN PEHLİVANOĞLU (AVUKAT-ESKİ HAKEM)

"Talimatnameye göre Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor'un Diyarbakırspor'a kaybettiği puanları alması söz konusu değil. Ancak Federasyon eğer ikince kez hükmen mağlubiyet kararı verir de Diyarbakırspor'u küme düşürürse o zaman özel bir karar alarak Diyarbakırspor'un puanlarını silebilir, aldığı puanları da rakiplerine verebilir. Çünkü olası şikayetleri önlemek için böyle bir karar alınabilir. Zira zirve yarışında olan takımlar bundan etkilenebilir. Ancak bana göre Futbol Federasyonu, Diyarbakırspor'a ikinci kez hükmen mağlubiyet kararı vermeyecek ve Diyarbakırspor'u küme düşürmeyecek, zaten buna gerek de yok… Bu tür hesapları da kararlar tamamen alındıktan sonra yapmak daha doğru olur."

KEMAL BELGİN

"Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor'un puan alma durumu olamaz, talimatnamede öyle bir madde yer almıyor. Bundan sonraki maçlarda oynayacağı rakipler hükmen kazanır ifadesi yer alıyor. Hukuk geçmişe dönük işlemez. Ankaraspor olayı özel ve farklı bir durumdu ama burada öyle bir durum yok. Eğer küme düşürülürse kitaptaki kurallar uygulanır."