Diyarbakırspor küme düşmedi!

Türkiye Futbol Federasyonu, İstanbul Büyükşehir Belediyespor-Diyarbakırspor maçının sonucu ile ilgili kararı verdi.

Geçen hafta yaşanan olaylar nedeniyle tatil edilen İstanbul Büyükşehir Belediyespor – Diyarbakırspor maçı, 1-0 İstanbul Büyükşehir Belediyespor lehine tescil edildi.

Maç tatil edilmeden önce 1-0 İstanbul Büyükşehir Belediyespor’un lehine devam ediyordu. Bu maçla ilgili PFDK’ya sevkedilen Diyarbakır’a 3 maç kendi sahasında seyircisiz oynama cezası verildi.

Süper Lig’in 24. haftasında Diyarbakır’da saha olayları nedeni ile tatil edilen Diyarbakırspor-Bursaspor maçı ile ilgili PFDK Diyarbakırspor’a 3 maç tarafsız ve seyircisiz sahada oynama cezası vermişti.

Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu Diyarbakırspor’u hükmen mağlup sayarak, maçı 3-0 Bursaspor’un lehine tescil etmişti.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun verdiği bu kararın ardından şu anda Diyarbakırspor’un küme düşürülme ihtimali de ortadan kalktı. Eğer D.Bakır Bursaspor karşılaşması gibi bir kez daha 3-0 hükmen mağlup sayılsaydı bir alt lige düşecekti.

RESMİ AÇIKLAMA:

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer verildi:


“Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, bugün İstanbul’da yaptığı olağanüstü toplantıda 14 Mart 2010 tarihinde 88.dakikada tatil edilen İstanbul Büyükşehir Belediyespor- Diyarbakırspor maçının hakem ve temsilcilerinin görüşlerini dinledi. Bununla birlikte mevcut tüm görüntüler, TFF Hukuk Müşavirliği ile birlikte bir kez daha analiz edildi.

Tüm bu raporlar sonucunda; TFF Yönetim Kurulu, söz konusu müsabakanın, Futbol Müsabaka Talimatı’nın 21. Maddesi hükümleri çerçevesinde maçın 1-0 İstanbul Büyükşehir Belediyespor takımı lehine tescil edilmesine karar verdi.”

LÜTFİ ARIBOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

TFF Başkanvekili Lutfi Arıboğan’ın toplantı sonrası yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Sizlerle 3 gün içinde bir kez daha birlikte olduk. Yakından takip ettiğiniz üzere TFF Yönetim Kurulu bugün olağanüstü bir toplantı yaparak geçtiğimiz Pazar günü yarıda kalan İst.Büyükşehir Belediyespor-Diyarbakırspor müsabakasını görüştü.

Toplantıda 88.dakikada tatil edilen İstanbul Büyükşehir Belediyespor- Diyarbakırspor maçının hakem ve temsilcilerinin görüşlerini dinledik. Bununla birlikte mevcut tüm görüntüler, TFF Hukuk Müşavirliği ile birlikte bir kez daha analiz edildi. Ayrıca İstanbul Valiliği’nin maçla ilgili görüşlerini, aldığı önlemleri değerlendirdik. Bu kapsamda TFF Yönetim Kurulu’nun söz konusu maçla ilgili aldığı karar şöyle:

Futbol Müsabaka Talimatı’nın 21.maddesi hükümleri çerçevesinde, Büyükşehir Belediyespor-Diyarbakırspor müsabakasının; Büyükşehir Belediyespor lehine 1-0 devam ederken, hakem tarafından tatil edilerek yarıda kaldığı 88.dakikadaki sonucu olan 1-0 ile tescil edilmesine karar verildi.

Özellikle Büyükşehir Belediyespor-Diyarbakırspor maçının ardından kamuoyunun hemen hemen her kesiminden bu maçla, ligimizle ve Türk futbolu ile ilgili çok çeşitli yorumlar yapıldı. Türkiye Futbol Federasyonu olarak tüm bu yorumları çok dikkatlice inceleyerek, gerekli değerlendirmeyi yaptık.

Türkiye Futbol Federasyonu özerk ve bağımsızdır. Kararlarını kendi kanunu, statüsü ve talimatları ışığında verir.

TFF Yönetim Kurulu’nun bugün sizlerle paylaştığım kararlarında da sadece futbolun yasal dinamiklerinin etkili olduğunu bir kez daha belirtmek isterim.

Tüm bu yaşananlar uzun süredir Spor Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı ile birlikte üzerinde çalıştığımız Sporda Şiddet Yasası’nın yeni halinin süratle Meclisimizden geçmesi ihtiyacını ortaya koymaktadır.”

——————————————————————————-

Federasyonun gerekçesi ve işte o 21. madde:
MADDE 21 – DİĞER NEDENLERLE MÜSABAKANIN TAMAMLANAMAMASI


TFF, 20. maddede belirtilen hallerin dışında ortaya çıkan zorlayıcı sebepler dolayısıyla müsabakanın yarıda kalması halinde ise yarıda kalan müsabakanın başka bir günde yarım kaldığı andaki şartlarla tamamlanmasına, yeniden oynanmasına veya müsabakanın yarıda kaldığı andaki sonucu ile tescil edilmesine karar verir.

Daha önce gündemde olan 20. madde ise şu şekilde:

MADDE 20 – GÜVENLİK NEDENİYLE MÜSABAKALARIN TAMAMLANAMAMASI

(1) Müsabaka hakemi;

a) Müsabakanın, kulübün futbolcusu,yöneticisi, teknik adamları ile diğer kişilerin ayrı ayrı veya birlikte hakeme veya rakip takım futbolcu ve mensuplarına fiili eylemde bulunmaları, kavgaya sebebiyet vermeleri ve bu eylemleri dolayısıyla müsabakaya devam edilmesi olanağının kalmaması,

b) Seyircilerin taşkın ve edebe aykırı hareketleri ile birlikte müsabakaya müdahaleleri sonucunda müsabakaya devam edilmesi olanağının kalmaması, hallerinde müsabakayı tatil ettiğini ilan eder. Bu hallerde TFF Yönetim Kurulu, ihlali gerçekleştiren takımlardan birinin veya her ikisinin hükmen yenik sayılmasına ve ayrıca olayın durumuna göre galibiyet halinde verilen puan kadar puan tenziline karar verebilir. Eğer müsabaka eleme usulüne göre düzenlenmişse, takım bu müsabakalardan ihraç edilir ve ertesi yıl aynı mahiyetteki müsabakalara katılamaz.

Play-Off sisteminde oynanan müsabakalarda ertesi yıl aynı mahiyetteki müsabakalara katılamama kararı verilemez.

(2) TFF Yönetim Kurulu, 1. fıkrada öngörülen tüm durumlarla ilgili olarak karar verirken, müsabakanın hakemlerinin, gözlemcilerinin, temsilcilerinin, Merkez Hakem Kurulu ve Temsilciler Kurulu Üyelerinin, Disiplin Müfettişlerinin ve ilgililerin raporlarını ve her türlü delili göz önünde bulundurur.

(3) TFF Yönetim Kurulu, yaptığı değerlendirmede, maçın tatil kararlarını uygun görmediği takdirde, maçın tekrarlanmasını veya yarıda kaldığı anki sonucu ile tescil olunmasına karar verebilir.

(4) Bu maddede belirtilen sebeplerle aynı sezonda ikinci kez müsabakanın tamamlanamamasına sebebiyet veren takımlar, bulunduğu sezonda müsabakalardan çıkarılarak, bir alt lige düşürülür ve bu takımla müsabakası olan takımlar müsabaka yapmaksızın hükmen galip sayılırlar. Bu durumda olan takımların takip eden sezonda müsabakalara alınıp, alınmaması konusunda TFF Yönetim Kurulu karar verir. Alt lig bulunmaması halinde kulüpler bir yıl(sezon) müsabakalara alınmazlar.