Diyar’da İstiklal Marşı ıslıklandı

Yan hakemin başına taş isabet etmesi sonucu ancak 17 dakika süren karşılaşmanın başında okunan Milli Marşımız, taraftarın arasına sızmış terör örgütü üyeleri tarafından ıslıklandı.

Diyarbakırspor-Bursaspor karşılaşması, çirkin görüntülere sahne oldu. 5 ay önce Bursa’da oynanan 4-0’lık karşılaşmanın rövanşı gözüyle bakılan maç için yeşil-beyazlı taraftarlar Diyarbakır’a sokulmadı. Bursaspor kafilesini havalimanından otele götüren araç yol boyunca hem yuhalandı, hem de taşlandı.

Dedeman’da konaklayan Bursaspor kafilesi, otelin önünde sabaha sadar çalınan davullar nedeniyle uyuyamadı. Dün sabahın erken saatlerinden itibaren maçın gerginliği Diyarbakır caddelerine yayıldı. Yer yer toplanan grupları dağıtmak isteyen polise, aralarına terör örgütü üyelerinin de sızdığı taraftarlar taş yağdırdı. Yine çocukların ön planda kullanıldığı taşkınlıklar, maç saatinin yaklaşmasıyla tavan yaptı.

Seramonide büyük ayıp

Bursaspor kafilesini Atatürk Stadı’na getiren polis aracına futbolcuların indiği sırada taş yağdı. Karşılaşma başlamadan önce yapılan seramonide ise çok büyük bir saygısızlık örneği sergilendi. Tribünlerde yer alan terör örgütü üyeleri İstiklâl Marşımız’ı yuhaladı.

Karşılaşmanın başlamasıyla birlikte tribünlerden sahaya yabancı taş yağmaya başladı. İlk isyanı Bursaspor kalecisi Ivankov yaptı. Kalesini terk eden Bulgar file bekçisi hakem Kamil Abitoğlu’nun yanına giderek görev yapamayacağını söyledi. Kalan dakikalarda artan şiddetin dozu, yan hakem Kemal Yılmaz’ın yaralanmasıyla had safhaya ulaştı. Kafasından yaralanan Yılmaz, soyunma odasına götürüldü. Orta hakem Abitoğlu, 17. dakikada soyunma odasına gitti. Abitoğlu, gözlemciyle yaptığı görüşmeden sonra karşılaşmayı tatil etme kararı verdi.

NE DEDİLER

Yakışıksız ve kaygı verici/ Zeki ÇOL

Diyarbakırspor-Bursaspor maçında İstiklal Marşı’nın ıslıklanması hiçbirimizin kabul edemeyeceği bir olay. Bunu yakışıksız, kaygı verici bir olay olarak değerlendiriyorum. Sporu buna alet edenleri kınıyorum.

Islıklanma asla kabul edilemez/ Haldun DOMAÇ

Bir ülkenin ulusal marşının ıslıklanması kabul edilemez. Bu nerede olursa olsun. Kim tarafından yapılırsa yapılsın. Hele bu kendi ülkemizde yapılıyorsa ayıp olmaktan çıkmış skandal haline dönüşmüştür. Bunun hesabını yapanlar vermelidir.

Milli Marş’a gereken saygı gösterilmeli/ Ali Sami ALKIŞ  

Bu ülkede yaşıyorsan bu ülkenin liginde oynuyorsan ve bu topraklarda kazanıyorsan Türk Milli Marşı’na gereken saygıyı göstermek zorundasın. Yapılan saygısızlık affedilir gibi değil. Bunun bedeli ağır şekilde ödenmelidir. Sorumlular tespit edilmeli ve gereken ceza verilmelidir.

Olaylı karşılaşmanın hikayesi

1. DAKİKA: Karşılaşma Diyarbakırspor’dan Bebbe’nin vuruşuyla başladı.

2. DAKİKA: Hakem Mustafa Kamil Abitoğlu maça ara verdi.

3. DAKİKA: Bursasporlu Sercan sağ kanatta topla buluştu ama istediği vuruşu yapamadı.

6. DAKİKA: Sol kanattan Bursaspor bir köşe vuruşu kullandı.

7. DAKİKA: Taş yağmuru altında vuruşu yapan Sercan’ın topu az farkla dışarı gitti.

7. DAKİKA: Şu ana kadar toplam 2 dakikalık bir süre futbol oynandı.

7. DAKİKA: Barış Ateş, topun kontrolünü kaybetti. İbrahim topu rakip yarı alana yolladı; meşin yuvarlak auta gitti.

7. DAKİKA: Bursaspor, sol kanattan taç atışı kullandı. Bursaspor tüm hatlarıyla rakip alana girdi ama seyirci tepkisinden sonuca ulaşamadı.

14. DAKİKA: Ivan Ergiç, kornerin kullanılmasından sonra sahanın kenarına yaklaştı ancak yağan taşlar nedeniyle oyuna devam edemedi.

17. DAKİKA: Bursaspor korner kullanmaya hazırlanırken, yardımcı hakem Kemal Yılmaz’ın başına yumruk büyüklüğünde taş geldi. Hakem Abitoğlu, tedavi için sağlık personelini sahaya davet etti. Ardından Abitoğlu, yan hakemlerini alarak soyunma odasına gitti ve 15 dakika sonra maçın tatil edildiğini açıkladı.