Dizi müzikleri izlenme oranlarını artırıyor

Fırat Üniversitesi'nde (FÜ) yapılan bir araştırmada, gençlerin dizileri izleme oranında, dizi müziklerinin etkili olduğu ortaya çıktı.

Aynı araştırmada, erkeklerin yüzde 87’sinin, kızların da 96’sının Türk dizilerini izledikleri sonucu çıktı.

FÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Mustafa Yağbasan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, televizyon dizilerinde kullanılan müziğin gençlerin izleme oranlarına etkilerini ölçmek amacıyla üniversitede 962 dördüncü sınıf öğrencisinin katılımıyla bir araştırma yaptıklarını söyledi.
Müziğin diziyi izlemek için tercih edilen kriterler arasında senaryo ve oyuncuların ardından 3. sırada olduğunu vurgulayan Yağbasan, şöyle dedi:
“Araştırmada, dizi müziğinin dikkat çekmesi halinde katılımcıların yüzde 76.8’inin daha sonra konuyu inceleyerek izleme kararı verdiği belirlenmiştir. Buna göre genç izleyicinin dizide ilk önce müzikten etkilendiği, müziğin izleyicinin dikkatini çekmede çok önemli bir unsur olduğu ortaya çıkmıştır.”
Yağbasan, dizilerin izlenme oranının yüksek olmasında müziğin etki derecesini belirleyen soruya katılımcıların yüzde 42.1’nin biraz, yüzde 39.6’sının çok yanıtını verdiğini ifade etti.
Araştırma kapsamında, gençlerin en çok hangi Türk dizisinin müziğini beğendiği tespit edilmek amacıyla “Müziği aklınızda kalan dizi filmin adını yazar mısınız ?” sorusunu yönelttiklerini belirten Yağbasan, şunları kaydetti:
“Bu soruya katılımcılar en fazla Kurtlar Vadisi dizi müziği cevabını verdiler. Bunu 9.8 ile Aliye, 8.3 ile Bir İstanbul Masalı, 7.7 Zerda, 4.2 Deli Yürek dizisinin müzikleri takip ediyor. Buna göre dizinin izleme oranı ile müziklerinin akılda kalması arasında bir ilişki bulunmaktadır.”