Doçentlik Sinav Yönetmeligi yeniden düzenlendi

ANKARA - Doçentlik Sinav Yönetmeligi'nde Degisiklik Yapilmasina Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayimlandi.

Basvuru yapildiktan sonra herhangi bir nedenle basvurusunu geri çeken veya basvurusu reddedilen veya basarisiz olan adaylar, yeni basvurularini en erken bir sonraki dönem yapabilecekler.

Doçentlik Sinav Komisyonu ve Temel Alan Danisma Komisyonlari en az yilda 4 defa toplanacak. Üniversitelerarasi Kurulca geçerli bir mazereti olmaksizin toplantiya yilda 3 kez katilmayan üyenin üyeligi Üniversitelerarasi Kurul karari ile sona erdirilecek. Üniversitelerarasi Kurulun karariyla olusan jüriler, Üniversitelerarasi Kurul Baskanligi’nca listeler halinde rektörlüklere bildirilecek. Rektörlükler kendilerine bildirilen jürileri ilgili Dekanliklar araciligiyla jüri üyelerine duyuracak. Kesin zorunluluk nedeniyle jüriye katilamayacak üyeler jüri üyeliginin kendilerine tebliginden itibaren en geç 2 hafta içinde katilmama sebeplerini mensup olduklari üniversitenin yönetim kuruluna bildirerek müsaade isteyecekler. Üniversite yönetim kurullari bu talepleri inceleyip degerlendirmek üzere hemen toplanacak ve kararini en geç talep tarihinden itibaren 2 hafta içinde verecek. Üniversite yönetim kurullari kesin zorunluluk bulunmadikça, jüri üyelerinin görevlerinden ayrilmalarina müsaade etmeyecek. Saglik, ölüm ve benzeri mücbir sebeplerin daha sonra ortaya çikmasi dolayisiyla jüriye katilmama durumu söz konusu olursa, ilgili jüri üyesi durumu hemen üniversitesi araciligiyla Üniversitelerarasi Kurula iletecek. Görevini yerine getirmeyen üyeler hakkinda, bagli olduklari üniversite rektörleri 15 gün içinde disiplin sorusturmasi yapmakla yükümlü olacak. Disiplin sorusturmasinin sonucu Üniversitelerarasi Kurula bildirilecek.

Jüri üyeleri, önce, adayin çalismalarinin o bilim/sanat alani için öngörülen asgari akademik kosullari saglayip saglamadigini belirleyecek. Asgari kosullari saglamayan adaylarin eser incelemesi yapilmayacak. Asgari kosullari saglayan adaylarin tüm eserleri nicelik, nitelik ve basvurulan doçentlik bilim/sanat alanina uygunlugu açisindan incelenerek, adayin eser inceleme asamasindan basarili olup olmadigina karar verilecek. Jüri üyeleri, eserlerin

incelenmesi asamasinda toplanmayacak. Her bir jüri üyesi, Üniversitelerarasi Kurul tarafindan belirlenen formata uygun olarak hazirladigi raporu, eserlerin kendisine ulastigi tarihten itibaren, en geç 2 ay içerisinde Üniversitelerarasi Kurul Baskanligina iletilmek üzere mensubu oldugu üniversite rektörlügüne gönderecek.

Eserlerin incelenmesi sonucunda jüri kararinin olumlu olmasi durumunda, adayin sözlü sinava alinacagi gün, saat ve yer, Üniversitelerarasi Kurul Baskanligi tarafindan adaya, jüri üyelerine bildirilmek üzere mensubu olduklari üniversite/yüksek teknoloji enstitüsü rektörlüklerine ve sinavin yapilacagi üniversite/yüksek teknoloji enstitüsü rektörlügüne bildirilecek. Jüri üyelerinin kisisel raporlari aday istedigi takdirde kendisine gönderilecek. Doçent

adaylarinin jüri raporlari istedikleri takdirde Üniversitelerarasi Kurul Baskanliginca jürideki görevli diger üyelere gönderilecek.

Sözlü sinavda basarisiz olan veya basarisiz sayilan adayin sözlü sinava tekrar alinmasi için Üniversitelerarasi Kurula, bu Yönetmeligin 4’üncü maddesindeki süre içerisinde yeniden basvurmasi gerekecek. Bu basvuruda, basvuru formunun eki olan belgelerin yeniden yazi istenmeyecek. Ancak, basvuru ücreti yeniden ödenecek. Yeni sözlü sinav yeri ve tarihi, Üniversitelerarasi Kurul Baskanligi tarafindan adaya, jüri üyelerine bildirilmek üzere

mensubu olduklari üniversite/yüksek teknoloji enstitüsü rektörlüklerine ve sinavin yapilacagi üniversite/yüksek teknoloji enstitüsü rektörlügüne duyurulacak. Bu durumda, zorunluluk olmadikça jüri üyelerinde degisiklik yapilmayacak.