Doğa Derneği’nden ABD’ye ‘Günün Fosili’ ödülü

Kyoto Protokolü'nün hedeflerine ulaşmasına engel olan ülkeleri protesto eylemi..

Doğa Derneği Teşkilatlanma Koordinatörü Nurettin Özbağdatlı, Endonezya’nın Bali kentinde devam eden BM İklim Değişikliği Konferansı’nda, ”Kyoto Protokolü’nün hedeflerine ulaşmasına engel olan ülkeleri protesto etmek amacıyla” düzenlenen ”Günün Fosili” ödülü, ABD’ye verildi.

Bali’de konferansın çalışmalarını izleyen Özbağdatlı, yaptığı açıklamada, ”ABD’nin gelmiş geçmiş en büyük fosil olarak seçildiğini” ifade etti.

Özbağdatlı, toplantının bitmesine 2 gün kala ABD’nin Kyoto Protokolü’ne ilişkin yaptığı bazı açıklamalara, katılımcı devletlerin tepki gösterdiğini belirtti.

ABD’nin, Kyoto Protokolü’nün tamamen kaldırılmasını istediğini anlatan Özbağdatlı, ”Sözleşme ve protokolün hedeflerine ulaşmasına engel olan ülkeleri protesto etmek amacıyla verilen ‘Günün Fosili’ ödülünü, uluslararası kuruluşlar belirliyor. Her gün yapılan ‘Günün Fosili Yarışması’nda ABD gelmiş geçmiş en büyük fosil olarak seçildi” dedi.

ABD’nin, görüşmelerde, Kyoto Protokolü ile ilgili çalışmaları ”sürdürülebilir kalkınmanın karşısında bir engel olarak gördüğünü belirttiğini” kaydeden Özbağdatlı, şöyle devam etti:

”Bu açıklama üzerine sivil toplum kuruluşlarının büyük tepkisini alan ABD, 1992 yılından bu yana yapılan çalışmaları küçümseyen ve hiçbir bilimsel tabanı olmayan açıklamasıyla diğer hükümet temsilcilerinden de tepkisini aldı. Üst Düzey Temsilciler Toplantısı’nda açılış konuşması yapan Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono, Avustralya’dan sonra ABD’nin de Kyoto Protokolü’nü imzalaması gerektiğinin altını çizdi.”

Özbağdatlı, Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Hasan Zuhuri Sarıkaya başkanlığındaki heyetin, gelişmeleri yakından takip ettiğini ifade etti.