Doğal gaz boru hattında patlama

Ukrayna'da Rus doğal gazını Avrupa'ya taşıyan boru hattında patlama meydana geldiği, ancak gaz sevkıyatında herhangi bir sorun meydana gelmeyeceği bildirildi.

Rus Gazprom Sözcüsü Sergey Kupriyanov, yaptığı açıklamada, ”Ukrayna, Gazprom’un transit gaz geçişinde şu ana kadar bir sorun olmadığını teyit ediyor” diye konuştu.

Bu arada, Rus Vesti televizyonu, Sibirya gazını Ukrayna üzerinden Almanya ve diğer AB üyesi ülkelere ulaştıran boru hattında dün bir patlama meydana geldiğini ve yetkililerin, borudan gaz sevkıyatını bir süreliğine askıya almak zorunda kaldıklarını belirttiklerini duyurdu.

Ancak, Ukrayna hükümetinden bir yetkili de Vesti’ye yaptığı açıklamada, AB ülkelerine verilen gaz miktarında bir sorun yaşanmadığını belirterek, ”Ukrayna gaz şebekelerinden biri birden fazla kollara ayrılıyor ve bu sayede de gazın başka bir yönden gönderilmesine yardımcı oluyor” diye konuştu.

AB ülkelerinin gaz ihtiyacının yüzde 25’ini karşılayan Gazprom, bu miktarın yüzde 80’ini Ukrayna’daki boru hatlarından gönderiyor.