Doğalgaz deposu gecikecek

Doğalgaz kesintilerinde sıkıntı yaşanmaması için yapımına başlanan Silivri'deki yer altı deposunu haziranda faaliyete geçirme planı zora girdi.

Ancak bakanlık bu miktarı karşılamayacağını iletince firma işi durdurdu. Edinilen bilgiye göre şirket yetkilileri ile temasa geçen Bakanlık, sıkıntının aşılmasına çalışıyor. Sibirya soğuklarının yaşandığı günlerde Ukrayna ve İran’dan gelen doğalgazdaki kesintiler, uzun süre önce planlanmış olan Silivri deposunun bitirilmesi için çalışmalara hız verilmişti. Rusya’dan Batı Hattı ile alınan doğalgaz, Ukrayna, Moldovya, Romanya ve Bulgaristan üzerinden gelirken, kış aylarında bu ülkelerin kullanımına bağlı olarak azalıyor. Bu yüzden kışın yapılan kesintiler sebebiyle sıkıntılı günler geçiren sanayiciler Başbakan’a şikayette bulunmuşlardı. Halihazırda depolama imkanı olmayan Türkiye, sadace boru hatlarında biriken gazı 3 güne kadar kullanabiliyor. Silivri’ye yapılacak 1,6 milyar metreküplük depo, kış aylarında günlük tütekimi 120 milyon metreküpe çıkan Türkiye’nin 13 günlük ihtiyacını karşılayacak. Depoya doğalgazın yüklenmesi, tüketimin azaldığı yaz aylarında yapılabiliyor. Depolama sayesinde ‘al ya da öde’ yükümlülüğü yüzünden parası ödendiği halde tüketilemeyen gaz da kış ayları için stok yapılmış olacak. Silivri’deki depoyu doğalgaz arz ve talebini yapan kamu şirketi Botaş adına, petrol ve doğalgaz arama işlerini yürüten devlet şirketi Türk Petrolleri (TPAO) yaptırıyor. Şirket geçtiğimiz haftalarda depo için yapılması planlanan kuyu sayısını 3’ten 5’e çıkardı. Kullanılan malzemelerle ilgili değişiklik, kurutma ve ölçüm üniteleri ile ilgili ilave teknik şartlar öne sürülmesi üzerine Fernas, istenen yeniliklerin özelliklerine göre 10 ile 20 milyon dolar arasında keşif artışı yapılmasını istedi. Yapılan planlamaya göre işin 100 milyon dolara mâl olacağını hesaplayan Bakanlık, firmanın fiyat artışına olumsuz yaklaşıyor.

Depoyu yapacak şirket ise bu durumda işi en erken ağustos ayında teslim edebileceğini söylüyor. Fernas cephesi konu ile ilgili soruları cevapsız bırakırken, Enerji Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, yaşanan sıkıntının aşılması için şirketle görüşmelerin sürdüğünü kaydediyor. Aynı yetkili, “Deponun eylül ya da ekimde bitmesinin bir faydası olmayacak. Çünkü bizim dolum işlemine haziranda başlayıp temmuz ve ağustosta devam etmemiz gerekiyor. Çünkü bu aylarda evlerde gaz tüketimi azaldığı için elimizde birikme oluyor. Önümüzdeki yıl geçen kış yaşadığımız sıkıntıları yaşamamak için işi bitirsin diye firmaya baskı yapıyoruz.” bilgisini veriyor.

Tuz Gölü’ne depo ihalesi temmuzda

Tuz Gölü’nün altındaki tuz yataklarını eriterek, yaklaşık 1 milyar metreküplük doğalgaz depolama tesisi oluşturmayı amaçlayan ‘Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Projesi’ inşaatına ise bu yılın ikinci yarısında başlanacak. Aksaray-Sultanhanı yakınlarında, geçirgen olmayan tuz kütlelerinin yoğun olarak bulunduğu alana, yerin yaklaşık 700 metre altına inşa edilecek projenin mühendislik aşaması tamamlanmak üzere. Proje, Dünya Bankası’ndan temin edilen 325 milyon dolarlık krediyle gerçekleştirilecek. Yapımı 10 yıl sürecek olan bu projede 3 aşama bulunuyor. İlk aşama 2010, 2. aşama 2013, son aşama ise 2016 yılında tamamlanacak. Her bir aşamada 350 milyon m3 doğalgaz depolanacak.