Doğalgaz konusunda konutlar için sorun yok

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye genelinde doğalgaz konusunda sıkıntılar olduğunu belirtti.

Topbaş, konutlarda şu an için hiçbir kesintinin sözkonusu olmadığını, kesinti olacak ise sanayi bölgelirinden başlanacağını belirtti.
Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) basın toplantısı düzenleyen Kadir Topbaş, doğalgaz ile ilgili tüm Türkiye genelinde sıkıntıların olduğunu açıkladı. Topbaş, “İzmit ve Bursa illerinde sanayi bölgelerinde kısıtlamalar başladı. İstanbul’da ise elektrik enerjisi üreten 7 fabrikadaki gazlar kesildi. İstanbul’da konutlar açısından gaz sıkıntısı söz konusu değildir. Eğer kısıtlamaya gidersek buna sanayi bölgelerinden başlarız. Yalnız İstanbullular bilinçli tüketici olmalı. Doğalgazı kullanırken tasarrufu elden bırakmamalı, tasarruflu olmalılar.” diye konuştu. Kadir Topbaş, gerekirse İstanbulluların iki kazak giyerek bu konuda destek olmasını istedi.

İstanbul’u 4 gündür etkisi altına alan kış şartlarına da değinen Topbaş, “4 gündür kar ile başarıyla mücadele ettik. Vatandaşlarımız da bize yardımcı olarak kendi araçlarını mümkün oldukça kullanmadılar. Toplu taşıma araçlarını tercih ettiler. Normal şartlar altında da toplu taşımayı tercih edersek trafikte büyük rahatlık yaşanır.” şeklinde konuştu. Topbaş, karla mücadalede toplam 70 bin ton tuz kullandıklarını belirterek, depolarda 10 bin ton tuzun bulunduğunu söyledi. Ana arterler dışındaki cadde ve sokaklarda sorun yaşandığının hatırlatılması üzerine Topbaş, “Bu yerler ilçe belediyelerin çalışma alanı içerisindedir. Yalnız biz yarından itibaren ilçe belediyelere destek vereceğiz. Daha sonra da bir toplantı yaparak sorun yaşanmaması için temin etmeleri gereken araç ve gereçleri onlara bildireceğiz.” dedi.