‘Doğalgazda bu tür sıkıntılar yaşanır’

AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik, son günlerde sanayicilerin yaşadığı doğalgaz sıkıntısının her zaman yaşanabileceğini, Türkiye'nin yerli kaynaklarını harekete geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Çelik, Bursa’da yerel bir televizyon kanalında telefonla bağlandığı programda, sanayicilerin doğalgaz sıkıntısını değerlendirdi. Avrupa’da birçok ülkenin kalkınmışlıkla değil çevrecilik üzerine durduğuna işaret eden Çelik, “Ama biz yıllardır ihmal edilen kalkınma üzerinde duruyoruz. Durum böyle olunca kalkınma-çevrecilik çatışması ortaya çıkıyor. Doğalgaz konusunda da alternatif kaynaklar belirlenmeli.” dedi.

Rusya ve İran’dan gelen doğalgazın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı girişimleriyle artırıldığını anlatan Çelik, doğalgaz vanalarının ucunun Türkiye’de olmaması nedeniyle her zaman bu tip sıkıntıların yaşanabileceğini kaydetti.

Ülkenin kendi kaynaklarının harekete geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Çelik, şöyle devam etti: “Bu tür sıkıntılar her zaman karşımıza çıkabilir. Jeotermal enerjiyle ilgili düzenlemeyi meclis gündemine getirmek üzereyiz. Mutlak suretle kendi kaynaklarımızı harekete geçirmemiz lazım. Bu tür sıkıntılar karşısında tedbirli olmamız gerekiyor. Büyük sıkıntılar beklemiyoruz.”