Doğan’ın ‘irticai kalkışma’ savunması

Balyoz Darbe Planı ile ilgili dönemin 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, tartışmalara neden olan tatbikat semineri ile ilgili konuştu. Doğan, Fatih ve Beyazıt camilerinin bombalanması planda var mıydı?

Taraf’ın duyurduğu “Balyoz darbe planı”yla ilgili tartışmalar sürüyor. Tatbikat Semineri adı altında darbe planı hazırlamak ve tartışmakla itham edilen dönemin 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, bir darbe planı hazırlamadıklarını, söz konusu tatbikat seminerinde Taraf’ta yer aldığı biçimde senaryo tartışmadıklarını iddia etti.

Balyoz Darbe Planı ile ilgili dönemin 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, Milliyet gazetesi yazaru Fikret Bila’ya konuştu.

Doğan: Özkök, Yalman ve Büyükanıt yoktu

Plan tatbikatlarını genellikle Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı’nın izlediğini, katılamazlarsa, görevlendirdikleri bir generalin izlediğini ifade ettiniz. Dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman ve Genelkurmay İkinci Başkanı Yaşar Büyükanıt söz konusu seminere katıldılar mı?

– Hayır, katılamadılar. Ben davet ettim. Ancak o günlerde Ankara’da 1 Mart tezkeresi çalışmaları vardı. Bu nedenle Genelkurmay Başkanı da Kara Kuvvetleri Komutanı da bu işle meşguldüler, katılamadılar. Büyükanıt Paşa İkinci Başkan’dı. İkinci Başkan zaten karargâhtan ayrılamazdı.

Genelkurmay adına hangi komutan izledi? Sizden daha üst bir komutan izledi mi?

– Genelkurmay adına kim katıldı hatırlamıyorum. Listede vardır. Ancak seminerde en üst komutan, en kıdemli komutan bendim. TSK’da Genelkurmay Başkanı Özkök Paşa ve Kara Kuvvetleri Komutanı Yalman Paşa’dan sonra en kıdemli bendim.

Senaryo neydi?

Taraf’ta yayımlanan senaryoyu reddettiniz. Sizin tartıştığınız senaryo neydi?

– Plan seminerleri mevcut bir planla ilgili yapılır ve gerekirse plan tadil edilir. Biz mevcut planla ilgili bir tatbikat semineri yaptık. Bizim çalıştığımız senaryo şuydu: Eğer bir savaşa girersek, birliklerimizin büyük bölümünü bu savaşa tahsis edeceğimizden, geriye kalan birlikler geri bölge olarak İstanbul’da asayişi sağlamaya yeterli olur mu? Eğer savaş çıktığında geri bölgede bir irticai kalkışma olursa bu birliklerimiz yeterli olur mu? Bizim senaryomuz buydu, bunu çalıştık. Çünkü Türkiye’nin gerçek durumuyla uyumlu en tehlikeli iki olasılık bölücülük ve irtica tehdidiydi.

Cami bombalama iddiası

Bu senaryo içinde Fatih ve Beyazıt camilerinin bombalanması, kendi uçağımızın düşürülmesi gibi eylem planlamaları var mıydı?

– Hayır. Olur mu öyle şey? Senaryoda biz bomba patlatmayız. Her şey olmuş bitmiş, irticai kalkışma başlamış. Biz bundan sonraki durumu tartışırız, öyle de yaptık. Bu terbiyesizce bir iddiadır.

Varılan sonuç

Her seminerden sonra Kara Kuvvetleri ve Genelkurmay’a sonuç raporu iletildiği açıklandı. Sizin vardığınız sonuç neydi?

– Biz seminer sonunda; bir savaş halinde birliklerimizi savaşa ayırdığımızda ve bir kalkışmayla karşılaştığımızda geride kalan birliklerin yeterli olmadığı sonucuna vardık. Ve bu sonuca göre de Kara Kuvvetleri’ne tekliflerimiz oldu. 1. Ordu kuvvetlerinin takviye edilmesi gerektiğini bildirdik ve ek kuvvet gerekir dedik. Nitekim bizim bu değerlendirme ve talebimiz kabul edildi ve planda bu yönde değişiklik yapıldı.

‘İptal edin’ emri geldi mi?

Haberde imzası bulunan Taraf muhabiri Mehmet Baransu, televizyonda, Aralık 2002’de size bu seminerin icra edilmemesi, iptal edildiği, 1. Ordu’da tatbikat yapılmayacağı yönünde bir emir gönderildiğini söyledi ve bu emri okudu. Siz iptal emrine rağmen mi bu semineri yaptınız?

– Bana resmi, yazılı bir emir iletilmedi. Eğer iletilseydi semineri yapmam zaten mümkün olmazdı. Yazılı emir geldi mi ben gereğini yaparım. Ama sözlü olarak bunu yapmazsanız iyi olur gibi bir telkinde bulunuldu mu, onu hatırlamıyorum. Üzerinden 7 yıl geçti.

Bilgisayarım duruyor

Haberi hazırlayan Yasemin Çongar, Yıldıray Oğur ve Mehmet Baransu, CNN Türk’te Hasan Cemal ve Cengiz Çandar’ın “Tecrübe Konuşuyor” programında belgeleri gösterdiler. Görevden alınacak ve atanacaklar listesini ekrana yansıttılar. Darbe planının detaylarıyla ilgili belgeler sundular. Cami krokileri de vardı. Bu belgelere ne diyorsunuz?

– Ben kendileriyle televizyonda tartışmaya hazırım. Benim bilgisayarım 1. Ordu’da duruyor. İncelensin. Bu metinleri kim, nasıl hazırlamış bilmiyorum. Ama bizim icra ettiğimiz plan tatbikatıyla ilgisi yok.

Farklı listeler

Tutuklanacak gazeteciler, yararlanılacak gazeteciler, kurulacak hükümetin üyeleri, görevden alınacak valiler, belediye başkanları, subaylarla ilgili listeler yayımlandı, metinlerde AKP ve bazı derneklerin, kişilerin isimleri yer aldı?

– Böyle listeler kesinlikle yok. Bunlar uydurma şeyler. Biz plan seminerlerinde kesinlikle isim kullanmayız. Ne kişi ne parti ne kurum ismi kullanılır. Bunlar terbiyesizce iddialar. Böyle seminer olmaz.

Ses bantları

Bazı ses bantları yayımlandı. Size ait olduğu öne sürülen ses kayıtları da var. Bu kayıtlara ekleme yapılamayacağı, çünkü teyp bandı oldukları da söylendi?

– Ben zaten komutan olarak semineri dinliyorum. Arkadaşlar tartışıyor. Ben sonucunda bir değerlendirme yapıyorum. Ancak konuşmanın belli bölümleri alınıp kullanılmış, montaj, eklemeler yapılmış. Ben orada arkadaşları dinlediğimi ve ortaya çıkan sonuca göre sözünü ettiğim teklifleri komutanlara ileteceğimi söylüyorum. Kaldı ki teyp bandı da önce elektronik ortama aktarılıp sonra ilave yapılabilir.