Doğar doğmaz bağrınıza basın

Prof. Dr. Murat Yurdakök, doğumdan sonraki ilk 15 dakikanın bebek ile anne arasında ruhsal ilişki açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Sağlıklı yeni doğan bebeklerin herhangi bir yardım yapılmasa bile sürünerek anne memesine yaklaştıklarını ve emmeye başladıklarını anlatan Yurdakök, “Meme başlarının ve etrafının süt veren annelerde koyu olmasının nedenlerinden birisi bebeklerin daha iyi görebilmesini sağlamaktır. Ayrıca buradan salgılanan bazı maddelerin kokusu da bebeği memeye çeker” diye konuştu.

İlk emzirmenin mutlaka en geç bir saat içinde yapılması gereğinin altını çizen Yurdakök, bebeğin emmeye en istekli olduğu dönemin geçmesi halinde, uzunca bir süre isteksizlik göstereceğini belirtti.

Yeni doğan bebeklere annenin ilk sütünün az olduğu düşünülerek şekerli su veya mama gibi yapay besinlerin verilmemesi uyarısında bulunan Yurdakök, “Eğer gıda takviyesi yapılırsa bebeğin açlığı gider. Bebeğin bir defa biberonla beslenmesi, daha sonra annesinin memesini emmesini zorlaştırır” diye konuştu.

Anne sütünün ilk besin olarak alınmasının, bebeği hem mikroplara karşı koruyacağını hem de bağırsaklarında normal bakteri topluluğunun yerleşmesini sağlayacağını belirten Yurdakök, “Bu bakteriler hem sindirimin normal bir şekilde yapılmasını sağlar hem de bazı vitaminler gibi besin ögelerini yapar. Ana rahmindeki bebeklerin bağırsaklarında hiç mikrop yoktur” diye konuştu.