Doğayla iç içe olup çevre mesajı verdiler

Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, bir ton kağıdın 15 ağacın kesilmesiyle elde edildiğini hatırlatarak, kağıtların geri dönüşümünün sağlanarak 'ağaç kesme' işleminin azaltılabileceğini söyledi.

Seyhan Belediyesi ile Orman Bölge Müdürlüğü’nce organize edilen Doğa Yürüyüşü ve Dağ Şenliği Aladağ ilçesi Meydan Yaylası Sarıçiçek mevkiinde gerçekleştirildi. Doğa yürüyüşüne katılmak isteyenler sabah erken saatlerde yollara döküldü. 500’e yakın halk otobüsü ve özel otomobille Meydan yaylası Mavriyan mevkiine gelen çocuk, genç, yaşlı 10 bine yakın kişi, şenliklerin yapılacağı 3 kilometrelik Sarıçiçek meydanına yürüyerek gitti. Yolu yürümekte zorlanan bazı ‘şehirli’ gençler ağaç gölgelerinde dinlenirken, köyde yaşayan 75 yaşındaki Durdu nine sadece ‘şenliği görmek’ için yolu katettiğini kaydetti. 71 yaşındaki Mahmut Arıkan ise şenlik alanına Posyağbasan köyünden iki saat boyunda yürüyerek ulaştığını anlattı.

Yol boyunca ağaç kenarlarına dikilen yazılarda birbirinden anlamlıydı: “Ben bir Göknar’ım kesmezseniz 500 yıl yaşarım”, “Anasının kuzusu.”

Sarıçiçek mevkiine gelmek için dar bir yoldan gelenler şenliğin yapılacağı alanın genişliği karşısında şaşırdı. Dinlenmek için oldukça uygun ve geniş olan alanda vatandaşların çoğu ağaç gölgelerini kimi ise güneşte kalmayı tercih etti. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın seslendirdiği mehter marşları katılanları coşturdu. Halk ozanlarının seslendirdiği türkülerle eğlenenlere, akşam saatlerinde Grup Laçin neşeli dakikalar yaşattı.

Seslendirdikleri parçaları vatandaşlarla birlikte okuyan grup üyeleri, sahneyi ‘şiire renk katan’ Bedirhan Gökçe’ye bıraktı. Dağ şenliğinde milletvekilleri Ali Küçükaydın, Abdullah Çalışkan, Vali Cahit Kıraç, Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, Orman Bölge Müdürü Seyfettin Yılmaz da vatandaşlarla birlikte halay çekti.

“3 KİLOMETRE YÜRÜDÜK 2 TON ET, 1,5 TON UN TÜKETTİK”

Şenlikte, öğle yemeğinde kavurma ziyafeti vardı. 12 köyden onlarca kadın ise katılanların sıkmayla karnını doyurması için birbiriyle yarıştı. Doğa Yürüyüşü ve Dağ Şenliği’ne katılmak için 108 kilometrelik yolu arabayla 3 kilometrelik yolu ise yürüyerek kateden 10 bine yakın vatandaş, şenlik boyunca kavurma yapılan 2 ton eti 21 bin ekmekle, sıkma için ise 600 kilogram peynirle 1,5 ton unu tüketti. Ayrıca vatandaşlar için 1 ton pirinç, 23 bin şişe su, 1 ton domates harcandı.

Orman Bölge Müdürü Seyfettin Yılmaz, “Şenlik harcamaları Seyhan Belediyesince karşılandı. Doğa yürüyüşene katılacaklar için herşeyi planlı bir şekilde hazırladık. 33 günden bu yana şenilkte eksiklik olmaması için uğraştık.” dedi.

Yılmaz, konaklayacak 4 bin 700 kişi için 326 çadır kurulduğu alana 41 tuvalet ve 62 çeşme yaptırıldığını da vurguladı. Yılmaz, ormanların ve doğanın korunmasının yolunun sevgiden geçtiğini belirterek, “Küresel ısınma günümüzün en büyük sorunu bu sebeple ormanlarımıza sahip çıkmak zorundayız.” diye konuştu.

Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk de, insan merkezli adalet eksenli hizmetleri sürdürdüklerini kaydetti. Çevreye sahip çıkmanın insanı yaşatacağını anlatan Öztürk, “Bugün 1 ton kağıt elde etmek için 15 ağaç kesiliyor. 3 bin 215 belediyenin atık kağıt için başlatacakları bir uygulama binlerce ağacın kesilmesini önler.” ifadesini kullandı.

Öztürk, ekim ayından itibaren evlerdeki atıkların ayrı ayrı toplanacağını bu sayede, geri dönüşümü sağlanan plastik ve kağıtların değerlendirileceğini müjdeledi. Öztürk, sadece kağıdın geri dönüşümünün sağlanması halinde Seyhan’da bin 500 öğrenciye değil 6 bin 500 öğrenciye bir yıllık burs sağlayabileceklerini anlattı.