Doğru beslenmeyi öğrenecekler!

Obeziteye karşı erken yaşta savaş açılması ve sağlıklı beslenmenin bir yaşam biçimi haline getirilmesi gerektiğini savunan Acıbadem Hastanesi, bu yaz kilo problemi olan çocuklar için 'obezite kampı' düzenliyor.

Artık kilo problemi olan 10-15 yaş grubundaki çocuklar, ülkemizde ilk kez Acıbadem Hastanesi tarafından düzenlenen ‘obezite kampı’nda sağlıklı beslenme kurallarını öğrenerek kilolarından kurtulacak.

KAMPTA YOK YOK
Polonezköy’den 5 dakika uzaklıktaki 6 dönümlük arazi üzerine kurulu Acıbademköy’de (Acıbadem Eğitim ve Sosyal Tesisleri) kampa girecek olan çocuklar, bol bol yürüyüş yapıp yüzecek ve obezite ile ilgili her konuda bilgi sahibi olacaklar. İlk programının 25 Haziran ila 9 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan kampta çocuklar; uzman doktor, uzman psikolog, beslenme-diyet uzmanı ve sağlık personelinden oluşan bir medikal ekip tarafından kendilerine özel olarak hazırlanan beslenme programı uygulayacaklar. Ayrıca kampta, eğlence ve animasyon etkinlikleriyle çocukların eğlenerek öğrenmesi ve egzersiz yapma alışkanlığı edinmesi sağlanacak. Acıbadem Hastanesi Kadıköy Pediatrik Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz Acıbadem obezite kampının amaçlarını şu sözleriyle açıklıyor: “Doktor, diyetisyen, psikolog ve spor hocası eşliğinde; ergenlerin fazla kilolarından kurtulmalarını sağlamak, yaşam tarzlarında olumlu değişiklikler sağlamak, arkadaşlık ortamı içinde özgüvenlerini geliştirerek dengeli beslenme ve aktiviteli hayat tarzını benimsemelerini gerçekleştirmek.” Kampa kabul edilmeden önce çocukların tek tek çeşitli muayenelerden geçirileceğini belirten Büyükgebiz; “Kilolu çocukların obeziteye neden olabilecek olası hastalıklarının varlığı tespit edilecek. Vücut yağ ve kitle ölçümleri yapılacak. Kendilerine uygun diyet ve kamp programı ile kampa katılacaklar” diyor.

YURT DIŞINDA VAR
Obezite üzerine yapılan araştırmalar; çocukluk döneminde miniklerin yüzde 70’inin kilo vermedikleri takdirde erişkinlikte de obez olduklarını ortaya koyuyor. Bunun için yurt dışında uzun yıllardır, düzenli beslenme alışkanlığı sağlamak, fiziksel aktiviteyi yaşam tarzı haline getirmek, kontrollü kilo verilmesini sağlamak ve eğitim amacıyla düzenlenen obezite kampları bulunuyor.