Doğu buz kesti

Sibirya soğukları Doğu Anaodolu Bölgesi'nde hayatı adeta felce uğrattı.

Erzurum’da sabah saatlerinde iş makinaları dahil olmak üzere çok sayıda araç dondu. Vatandaşlar donan araçlarının altında ateş yakarak ısıtmaya çalıştı.

Rusya üzerinden gelen soğuk hava dalgası günlük hayatı olumsuz etkiledi. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bu gece düşük hava sıcaklığı Erzurum ve Ağrı’da eksi 31, Kars eksi 23, Ardahan eksi 19, Iğdır eksi 20 derece olarak kaydedildi.

Gecenin en yüksek sıcaklığı ise eksi 11 derece ile Erzincan’da ölçüldü. Bölgede gündüz saatlerinde ise Erzurum’da sıcaklık eksi 16, Kars ve Ağrı’da eksi 10, Ardahan’da eksi 9, Erzincan’da ise eksi 4 olarak bekleniyor.

Şiddetli soğuklar nedeniyle Erzurum şehir merkezinde çok sayıda araç dondu. Vatandaşlar donan araçlarını çalıştırabilmek için altlarında ateş yakarak ısıtırken, bazıları da oto elektirikçilerine araçlarının akülerini şarz ettirerek çalıştırdı.

Bu arada Gölbaşı semtinde kar mücadelesinde çalışan Yakutiye Belediyesi’ne ait bir iş makinası dondu. Donan iş makinasını çalıştırmak için büyük LPG mutfak tüpüne pürmüz bağlanarak, grayderin çalıştırılması sağlandı.

Şiddetli soğuklar en çok oto elektrikçilerinin yüzünü güldürdü. Şiddetli soğuklar nedeniyle oto elektirikçilerini günün erken saatlerinden itibaren hemen hemen donan bütün araçları çalıştırmak için alarma geçti. 10 YTL’ya araçları marş yaptırıp çalıştıran oto elektrikçileri, soğuklar sebebiyle işyoğunluğunun arttığını ifade etti.