Doğu illerinde KKKA vakasında artış var

Erzurum ve çevre illerde son yıllarda kene ısırmasına bağlı olarak Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKKA) hastalığı sayısında artış yaşandığı bildirildi.

Erzurum ve çevre illerde son yıllarda kene ısırmasına bağlı olarak Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKKA) hastalığı sayısında artış yaşandığı bildirildi. Atatürk ÜniversitesiYakutiye Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Parlak, Erzurum, Erzincan, Bayburt ve Gümüşhane’de, önceki yıllara göre artış olduğunu söyledi. Mart ayında başlayan kene ısırık vakalarının, ekim sonuna kadar devam etmesinin beklendiğini dile getirdi. En çok vakanın temmuz ayında başgösterdiğini belirten Parlak, ağustostan itibaren düşüş olacağını kaydetti. Son beş ayda bölge illerinden 60 vakanın tedavi amaçlı olarak kendilerine geldiğini, bunlardan biri sağlık personeli olmak üzere iki kişinin vefat ettiğini söyledi.

Kene ısırığı vakalarının, genellikle arazide çalışan ve korunma tedbiri almayan çiftçilerde görüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Parlak, “Vatandaşlar tarlaya, çayıra çalışmaya gidiyor. Bu sırada kol ve bacaklarını korumaya almadıkları için kene ısırmalarına maruz kalıyorlar. Her geçen yıl ısırık vaka sayısında maalesef artış yaşanıyor. Kene ısırmalarına bağlı KKKA hastalığının tedavisi var. Vatandaş, ısırıklarına maruz kaldıklarında keneyi öldürmeden, ezmeden, küt cımbızla kendileri çıkarsın ya da en yakın sağlık kuruluşuna giderek, sağlık personeli yardımı alsın. Özellikle arazide çalışanlar ya da pikniğe gidip toprağa, çimenlere uzananlar, evlerine gittiklerinde mutlaka vücutlarında kene kontrolü yapsınlar.” dedi.

TARLADA ÇALIŞIRKEN KENE ISIRDI

Bu arada kene ısırmalarının en çok görüldüğü Erzurum’un kuzey ilçelerinden Olur’da, son bir haftada iki vatandaş hastanelik oldu. Atlı köyünde çiftçilik yapan 44 yaşındaki Sebahattin Aksoy’un sağ bacağına, tarlada çalışırken kene yapıştı. Keneyi eve dönünce gören Aksoy, öldürerek çıkardı. Ardından da hemen rahatsızlandı. Olur Devlet Hastanesi’ne giden Aksoy’a, KKKA teşhisi koyuldu. Bir gün hastanede yatan Aksoy, Erzurum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Keneyi öldürüp çıkardığına pişman olduğunu belirten Aksoy, “Keneyi öldürüp bacağımdan çıkardıktan sonra aklıma sağlık kuruluşuna gidip müdahale yaptırmak geldi. Geç kalmıştım. Dört gündür KKKA tanısıyla hastanede yatıyorum. Allah’tan hayırlısı.” diye konuştu. CİHAN