Doğu Karadeniz’de kivi rekoltesi düşük

Rize Ziraat Odası Başkanı ve Kivi Birliği Başkanı Nevzat Paliç, bu yıl kivi rekoltesinin düşük olacağını söyledi.

Rize Ziraat Odası Başkanı ve Kivi Birliği Başkanı Nevzat Paliç, bu yıl kivi rekoltesinin düşük olacağını söyledi.

    Paliç, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 10 Kasım itibariyle kivi hasadının başladığını hatırlatarak “Alımların başlamasıyla fiyat belirlemesi Tarım Kredi Kooperatifi tarafından yapıldı. Kivi alımlarına Tarım Kredi Kooperatifi 1 lira 65 kuruştan başlamıştır. Üreticilerinin mutlaka ziraat odamıza kivileri bildirmeleri ve kivi kasalarını alması gerekiyor. Bu yıl kivinin rekoltesi düşük ama kalitesi yüksek. Kısacası bu yıl yeterli kivi yok. 2012 yılında Trabzon’un doğusundan Sarp’a kadar olan bölgede 15 bin tonluk bir rekoltemiz vardı. Bu yıl ise 5 ile 7 bin ton arasına bir kivi rekoltesi bekliyoruz ama rekolte azalırken bu yıl kalite arttı.” dedi.

    Kivinin ihracatının tonunda 600 dolar gümrük vergisi uygulandığını vurgulayan Paliç, “Buna rağmen kivinin kilogram fiyatı az. Bu ucuzluğun sebebi ise bölgede yeteri kadar kivi deposunun olmayışı. Bir an önce kivi deposunun yapılarak hizmete sokulması gerekiyor. Üreticilerimiz erken hasat yapınca fiyat düşüyor. Satamayacağım endişesi ile hasadı bir an önce yapıyor. Üreticilerimiz acele etmesin. Bu ay sonuna kadar hava şartlarının iyi olması nedeniyle kiviyi dalında bırakabilir. alıcı gelmeden kiviyi toplamasın.” diye konuştu.

    Paliç, kivinin geleceği için artık kendilerinden başka bazı sivil toplum örgütlerinin de elini taşın altına sokması gerektiğini sözlerine ekledi.