Doğu Karadeniz dona karşı uyarıldı

Trabzon Tarım Müdürü Temel Şahin, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde perşembe gününe kadar hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyredeceğini ve buna bağlı olarak oluşabilecek don olayına karşılık üreticilerin dikkatli olmasını istedi.

Kıyı kesimlerinde yağmur ve karla karışık yağmur, iç ve yüksek kesimlerde ise kar yağışı görülecektir. Dolayısıyla kıyı kesimlerinde hafif, iç kesimlerde orta kuvvette don olayı oluşacağından, üreticilerimizin zarar görmemeleri, yani ürün kaybına uğramamaları için gerekli kültürel tedbirleri almaları gerekir. Özellikle fındık, kivi ve narenciye üreticileri ile fidan yetiştiricilerinin hava sirkülasyonunun fazla olduğu yerlerde sap, saman veya eski lastik parçaları yakmak suretiyle sis tabakası oluşturarak don etkisinin asgariye indirilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir.” diye konuştu.

Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Açıkta sebze yetiştiren üreticilerin plastik örtülerle dona maruz kalabilecek alanları kapatmaları, seracılık yapan üreticilerin ise sera içerisinde soba yakmaları veya farklı ısıtıcılar kullanmak suretiyle hava ısısının yükseltilmesine özen göstermeleri gerekmektedir.”