Doğu kırsalına AB desteği

Diyarbakır'da 25 köyde AB destekli 420 bin Euro'luk yatırımla projelere başlandı.

Kayapınar Belediyesi Diyarbakır merkeze bağlı 25 köyde 232 bin Euro’luk Suni Tohumlama ile 198 bin Euro’luk Cankatran Köyü Koyunculuğu Geliştirme Projesini uygulamaya başladı.
Diyarbakır Kayapınar Belediyesi tarafından AB Kırsal Kalkınma Programı çerçevesinde hazırlanan ve Diyarbakır’da 25 köyde uygulanacak olan Suni Tohumlama Projesi’nin startı verildi. Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, gelişmişlik sıralamasında son sıralarda yeralan Diyarbakır’ın gelişmesi için bu projeyi hazırladıklarını söyledi.

“Bu projeyi yaşama geçirmemizin temel nedeni, geçim kaynağı hayvancılık olan köylerimizin eğitim, bilgi eksikliklerinin giderilmesi, modern üretim yöntemleriyle buluşturulması ve gelir düzeylerinin yükseltilmesidir.” diyen Karatekin, 18 ay sonra bu projenin köylülerin kuracağı kooperatif aracılığıyla yürütüleceğine dikkat çekti.

Yaklaşık 18 ay önce AB’ye Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında yapılan başvurunun bu yıl içerisinde sonuçlandığına dikkat çeken Karatekin, “Kentimiz hem gelişmişlik açısından, hemde milli gelirden aldığı pay nedeniyle iller sıralamasında son sıralarda yer alıyor. Biz bu proje ile ilimizin ekonomik gelişimine katkıda bulunmak istedik. Bölgemizde küçükbaş hayvancılık çok yaygın olmasına karşın, büyükbaş hayvancılık ise yaygın bir tarzda yürütülmektedir. Bölgemizde geleneksel olarak devam eden büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, geleneksel kalıpları aşamadığı için bir gelişme düzeyini yakalayamadı. Bunun temel nedeni ise üreticilerimizin verimliliği düşük olan yerli ırklarla büyükbaş hayvancılığı sürdürmeleridir.” dedi.

Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Görevlisi Muzaffer Taş ise, bu projenin uygulamaya konulmasıyla birlikte 3 yıl sonra köylerde Milli Gelirde yılda bin 300 dolar artış olacağını söyledi. Taş, projenin oturmasıyla birlikte 25 köyde yıllık 14 milyon 174 bin YTL ek gelir sağlanacağını ifade etti.

PROJE NEYİ HEDEFLİYOR

Proje süresi 18 ay. Projenin toplam maliyeti 232 bin Euro. Yüzde 90 AB, yüzde 10 Kayapınar Belediyesi finansmanı ile yürütülecek. Proje Diyarbakır merkeze bağlı 25 köyde yürütülecek. 25 köyde bulunan 5 bin 100 büyükbaş hayvandan 2 bin 343 tanesi suni tohumlama kapsamına alındı. Suni tohumlama projesi kapsamında köylülerin katılımıyla bir kooperatif kurulacak. 18 ay sonra Kayapınar Belediyesi projeyi Kooperatife devredecek.

Kooperatif bünyesinde 25 köyün belirlediği 200 baş hayvan kapasiteli bir hayvancılık işletmesi kurulacak. Bu işletmede et, süt üretimi yapılacak. Kooperatif bünyesinde sürdürülecek olan çalışmayla, halen günlük süt üretimi 5 ile 7 litre arasında değişen büyükbaş hayvanların suni tohumlama uygulamasıyla birlikte: 1. kuşak kızlarda yılda 2 bin litre; 2 kuşak kızlarda yılda 4 bin litre; 3 kuşak kızlarda yılda 5 bin litre süt artışı meydana gelecek.