Doğu ve Güney Doğu duman altı oldu!

Türkiye İstatistik Kurumunun (TİK), Doğu ve Güney Doğu illerinde yaptığı araştırmada ailelerin ekmekten daha çok tükettiği madde sigara oldu.

Bir hanede günde ortalama 3 paket sigara tüketilmekte. Bölgede sigara tüketme oranı yüzde 70’in üzerinde.
Van, Hakkari, Muş ve Bitlis illerinde pilot olarak seçilen köy ve değişik yerleşimn yerlerinde hem enflasyonu hemde tüketilen malların cinsini belirlemek amacıyla araştırma yaptı. Aileleri bir ay gibi bir süre kontrol altına tuttan TİK’in sonuçları çok ilginç çıktı. Doğu ve Güney Doğu illerinde vatandaşların ekmekten daha çok sigara tükettiği ortaya çıktı. Ekmek tüketme oranı yüzde 70’lere varamazken, sigara tüketme oranının yüzde 70’lerin üzerine çıktığı belirtildi. Akip, hangi ilde nerede araştırma yapılacağının Ankara’daki genel merkezden belirlendiğini söyledi.

Van, Hakkari, Muş ve Bİtlis illerinde çalışma yapan Van Başbakanlık Türkiye İstatistik Kurumu(TİK), pilot köy olarak seçtiği Hakkari’nin Kırıkdağ köyünde araştırma yaptı. Şehabettin Tonga, Zülfiye Gültaşlı, Gökhan Sevinmiş ve Yakup Ebeperi’den oluşan ekip, Van’dan Kırıkdağ köyünde araştırmalara başladı. Musa Adıyaman adflı vatandaşın evinde araştırmalara başlayan ekip, burada karşılaştıkları basın mensuplarına ilginç durumu izah etti.

Ekibin yaptığı açıklamada bölgede yapılan araştırmada hanede ençok sigaranın tüketildiği belirtildi. Evinde araştıma yapılan Musa Adıyaman adlı vatandaşın elinden sigarasını hiç düşürmediği dikkat çekti. Ekibin yaptığı açıklamada her ay ayrı hanelerde araştırma yapıldığını, yapılan araştırmada sigara içenlerin sayısının normallerin çok üzerinde olduğu tespit edildi. Ekmek tüketimin de önünde olan sigara tüketimi, yardım alarak geçinen ailelerde bile yüksek oranda olmasına dikkat çekildi.