Doğu ve Güneydoğu kara teslim!

Türkiye genelinde etkili olan kar yağışı Van'da 413 köy yolunu ulaşıma kapatırken, valilik ilk ve orta dereceli okulları öğleden sonra tatil etti.

Van’da gece etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. İl Özel İdare Müdürlüğü Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre merkez ve ilçelere bağlı 413 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirdi. Köy yollarının açılması için il genelinde 11 ekibin çalışmalarına aralıksız devam ettiği bildirildi.

SICAKLIK EKSİ 15 DERECEYE DÜŞECEK

Van merkezde belediye ekipleri ise yol ve kaldırımları temizleme çalışmalarına aralıksız devam ettiği kaydedildi. Buzlanmalara karşı yolların sabah saatlerinden itibaren tuzlanmaya başladığı vurgulandı.

Tüm Türkiye’de etkili olan kar yağışı Doğu’da hayatı olumsuz etkiliyor. Van’da dünkü dondurucu soğuklarda gece saatlerinde başlayan kar yağışı da eklendi.

Meteoroloji İl Müdürlüğü yetkilileri, yağışın yarın öğle saatlerine kadar devam edeceğini belirterek, tipi ve don uyarısını yaptı. Kent merkezinde kar kalınlığının 15, yüksek kesimlerde ise 50 santimetreye ulaştığını anımsatan yetkililer, gece hava sıcaklığının sıfırın altında 15 dereceye düşeceği için herkesin dikkatli olması çağrısında bulundu.

VAN-TATVAN, BİTLİS-BAYKAN VE MUŞ-MALAZGİRT YOLLARI KAPALI

Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü’nde alınan bilgilere göre ise Van-Tatvan, Bitlis-Baykan ve muş-Malazgirt karayollarının ulaşıma kapalı olduğunu belirtti.

Diğer karayollarının açık olduğunu dile getiren yetkililer, mümkün olmadıkça bu havada kimsenin yola çıkmaması tavsiyesinde bulundular. Açık olan yollarda ise araçların mutlaka zincir takması, yanlarında çekme halat ve takoz bulundurmasını istedi.

Valilikten sabah saatlerinden yapılan açıklamada kar yağışı nedeniyle, bin 60 köy ve mezradan yapılan taşımalı eğitime 1 gün süre ile tatil edilği bildirildi. Ancak karın etkisini artırması günün ilerleyen saatlerinde valilikten bu kez tüm okullaırn öğleden sonra tatil edildiği bilgisi verildi.