Doğu ve Güneydoğulu çocuklar İstanbul’u gezdi

Kültür ve Turizm Bakanlığı 'Müzeler Haftası' sebebiyle Doğu ve Güneydoğu illerinden 90 çocuğu İstanbul'a getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ‘Müzeler Haftası’ sebebiyle Doğu ve Güneydoğu illerinden 90 çocuğu İstanbul’a getirdi. İlk defa geldikleri İstanbul’u ve müzeleri gezen çocuklar mutluluklarını dile getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Dinçer’in öncülüğünde Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye Merkez Müdürlüğü ‘Müzeler Haftası’ sebebiyle Doğu ve Güneydoğulu 90 çocuğu İstanbul’a getirdi. İstanbul’u ve müzeleri gezen çocuklara Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Abdurrahman Arıcı ile İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili de katıldı. Ayasofya Müzesi önünde toplu fotoğraf çekiminin ardından öğrenciler rehberler eşliğinde Ayasofya Müzesi ve Topkapı Sarayı’nı gezdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Van, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin illerinden 90 çocuğun Müzeler Haftası dolayısıyla İstanbul’a getirildiği bilgisini verdi. Müze bilinci oluşturmayı amaçladıklarını ifade eden Arıcı, çocukları ilk defa bulundukları illerden dışarı çıkarak İstanbul’u görmelerini de sağladıklarını söyledi. Arıcı, “Bize bırakılan kültürel mirası onlar aracılığı ile ileriki nesillere nasıl aktarılacağını göstermiş oluyoruz.” diye konuştu. Abdurrahman Arıcı organizasyona Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin (TÜRSAB) de destek verdiğini belirtti.

Doğu ve Güneydoğu illerinden gelen çocuklar da yaşadıkları mutluluğu dile getirdi. Çocuklar, ilk defa uçağa bindiklerini ve çok görmek istedikleri İstanbul’da bulundukları için çok mutlu olduklarını aktardı. Çocuklar, kendilerine bu imkanı sağlayan yetkililere teşekkür etti.