‘Doğu ve Güneydoğu’ya yatırım yapılmalı’

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, işadamlarının yaşanan son gelişmeler sebebiyle Güneydoğu'da yatırım yapma kararından vazgeçmemeleri gerektiğini ifade etti.

Çıkarılan Teşvik Yasaları çerçevesinde özellikle Doğu ve Güneydoğu’daki illere bazı avantajlar oluşturduğunu vurgulayan Şener, son bir yıl içinde Türkiye gelen doğrudan yabancı yatırım miktarının 10 milyar doları bulduğunu ifade etti. Şener, “Bu 1980 ile 2000 arasındaki 20 yıllık dönemde ülkeye gelen yabancı yatırım miktarına denktir. Bunun anlamı Türkiye’de üretim yapmak her zaman karlı bir hadisedir.” dedi.

Arizi olarak bazı olaylara bağlı şekilde iş yapmak isteyenlerin bu kararlarını tekrar gözden geçirme ihtiyacına düşmelerini gereksiz bulduğunu anlatan Şener, bölgeye yatırım yapmayı düşünenlerin bunu realize etmelerini istedi. Şener, Kar ve kazancın gelecekte bu yatırımlarda olduğunu sözlerine ekledi. Vali Yardımcısı Abdullah Dölek ve diğer ilgililer tarafından karşılanan Şener, daha sonra karayoluyla Kadirli’ye geçti.