Doğubayazıt’ta kepenkler açılmadı göstericiler polise saldırdı

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde YSK'nın bazı bağımsız adayları veto etmesi protesto edildi.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde YSK’nın bazı bağımsız adayları veto etmesi protesto edildi. Kepenklerin açılmadığı ilçede polise taşlarla saldıran göstericiler tazyikli su ile dağıtıldı.
YSK’nın bazı bağımsızların milletvekili adaylığını veto etmesine Doğu ve Güneydoğu’dan tepkiler devam ediyor. Doğubayazıt’ta da bugün kepenkler açılmazken, ilçede olaylar çıktı. Sabah saatlerinde Doğubayazıt Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) önünde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, BDP’nin Ağrı’da desteklediği Halil Aksoy ile YSK tarafından yasaklanan Murat Öztürk’ün olay yerine gelmesiyle hareketlendi. Daha sonra Doğubayazıt Belediyesi’nin yanında bulunan çadıra doğru yürüyüşe geçen gruptakiler adına burada milletvekili adayı Halil Aksoy bir açıklama yaptı. Baskıların kendilerini yıldıramayacağını söyleyen Aksoy, “YSK’nın yasaklamaları yetmezmiş gibi dün Diyarbakır Bismil’de bir kardeşimiz öldürüldü.” dedi.
Konuşmanın ardından dağılan BDP’lilerin içindeki bir grup polise saldırmaya başladı. Polis ise gaz bombası ve tazyikli su ile karşılık verdi. Bazı göstericiler ise polise kürekle saldırmak istedi. Doğubayazıt Belediye Başkanı ile partililerin araya girmesiyle olaylar yatışırken, polisin geri çekilmesiyle tansiyon düştü. İlçede yarın da kepenklerin kapalı olması bekleniyor.