Doğu’da Kar Trakya’da sel!

Doğu Anadolu'da kalınlığı yer yer 1 metreyi aşan kar, 880 köy yolunu ulaşıma kapattı.

İl özel idarelerine bağlı ekipler, yolların ulaşıma açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Doğu Anadolu önceki gün akşam saatlerinden itibaren kar yağışının etkisi altına girdi. Erzurum, Ardahan ve Kars çevrelerinde gece saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı dün sabaha kadar devam etti. Aşırı yağış sebebiyle şehirlerarası yollarda ulaşım güçlükle sağlanırken, birçok köy yolu da ulaşıma kapandı. Kar kalınlığının 11 santimetre olduğu Kars’ta hava sıcaklığı sıfırın altında 6 derece olarak ölçüldü. Kent merkezlerinde yapılan son ölçümlere göre kar kalınlıkları Erzurum’da 15, Kars’ta 11, Ardahan’da 6 santimetreye ulaştı. Yüksek yerlerde ise kar kalınlığı yer yer 1 metreyi aştı. Yağış nedeniyle, Erzurum’da 403, Tunceli’de 50, Muş’ta 9, Iğdır’da 8, Erzincan’da 7, Ardahan’da 16, Ağrı’da 78, Kars’ta ise 309 köy yolu ulaşıma kapandı. Kars’ta kar yağışı nedeniyle Selim ilçesi ve merkeze bağlı köylerdeki okullarda eğitime dün bir günlüğüne ara verildi. Erzurum’da vatandaşlar işyerlerinin önünü biriken karı kendi imkânları ile temizledi. Yetkililer, hafta sonunun parçalı bulutlu geçeceğini, pazartesi ise bölgenin yeni bir yağışlı havanın etkisi altına gireceğini belirtti. Öte yandan, kar yağışı sebebiyle önceki gece Kop Dağı’nda birçok araç mahsur kaldı. Karayolları ve il özel idaresine bağlı ekiplerin yol açma çalışmaları sonrasında sabah saatlerinde yol açıldı.

Ayrıca, Konya’nın Halkapınar ilçesinde kar yağışı sonucu oluşan arıza nedeniyle 3 köye elektrik verilemiyor. Ardahan Karayolları 126. Şube Şefi Ümit Yıldırım, Ardahan-Şavşat karayolunda etkili olan tipi ve fırtına nedeniyle yol açma çalışmalarının yapılamadığını belirtti. Yıldırım, “Fırtına durunca çalışmalara başlayacağız.” diye konuştu.


Tunca taştı, Meriç yükseliyor

Edirne’de iki günden bu yana devam eden sağanak yağış nedeniyle Tunca Nehri 4 noktada yatağından çıkarak taşkına sebep oldu. Meriç Nehri’nde ise su debileri yükselmeye devam ediyor. DSİ 11. Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Kirişhane Ölçüm İstasyonu’nda önceki gün yapılan ölçümde Meriç Nehri’nin debisi 603 metreküp/saniyeye, Tunca Nehri’nin debisi ise 78,1 metreküp/saniyeye çıkarken, Arda Nehri’nin debisi ise 150 metreküp/saniyeye yükseldi. Debisi yükselen Tunca Nehri, 4 noktada yatağından çıkarak, nehir bölgesine yakın bazı yerlerin sular altında kalmasına neden oldu. Taşkın sonucu, Tunca Nehri kenarında bulunan alternatif araç yolu trafiğe kapatıldı, Yeniimaret Mahallesi’nde DSİ’nin oluşturduğu fidanlıkların ve Fatih Köprüsü’nün bulunduğu bölge ile Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi mevkiini su bastı. DSİ yetkilileri, şu anda suyun yükselmesinin tehlikeli bir durum oluşturmadığını bildirdi.