Doğu’da kış batıda bahar!

Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkisini sürdüren soğuk hava, yaşamı olumsuz etkilerken Trakya'da bahar havası yaşanıyor.

Erzurum Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, bölgede en üşük hava sıcaklığı sıfırın altında 31 dereceyle Ardahan’da ölçüldü.
Bölgedeki diğer illerde ise en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere Erzurum’da 30, Erzincan’da 12, Kars’ta 23, Ağrı’da 28 ve Iğdır’da 11 derece olarak belirlendi.Gündüz en yüksek hava sıcaklığının da Erzurum’da eksi 15, Erzincan’da eksi 1, Kars’ta eksi 12, Ağrı’da eksi 15, Iğdır’da eksi 10, Ardahan’da ise eksi 16 derece olması bekleniyor.Meteoroloji yetkilileri, bölgede yarından itibaren kar yağışının etkili olmasını beklediklerini, buna bağlı olarak hava sıcaklıklarında artış görülebileceğini bildirdiler.

DİYARBAKIR’DA SON 77 YILIN EN SOĞUK GÜNÜ

Diyarbakır’da yaşanan aşırı soğuklar yaşamı adeta felç etti.

Diyarbakır’da 12 gün önce başlayan kar yağışının ardından yaşanan don ve hava sıcaklığının eksi 23 dereceye kadar düşmesi nedeniyle vatandaşlar zor günler yaşıyor.

Son 77 yılın en soğuk gününün yaşandığı kentteki çok sayıdaki ev ve iş
yerinde borularının donması nedeniyle su akmıyor.

Aşırı soğuk Diyarbakır’daki fabrikalarda üretimin durmasına da neden oldu.
Soğuk nedeniyle suların donması ve makinelerin çalışmaması nedeniyle 30’u aşkın fabrikada 10 gündür üretime ara verilmek zorunda kalındı.

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi İş Adamları Derneği Başkanı Cevat
Özyıldız, soğuklar nedeniyle başta mermer ve un üretimi yapan fabrikalar olmak üzere çok sayıda işletmenin üretimini durdurduğunu söyledi.

DİMER Mermer Fabrikası Müdürü İrfan Türk ise soğuk nedeniyle makinelerinin çalışmaması nedeniyle üretimi durdurup işçilere izin verdiklerini kaydetti.

NEHİR VE GÖL DONDU

Soğuk nedeniyle Dicle Nehri’nin yanı sıra Diyarbakır’a 30 kilometre
uzaklıktaki Devegeçici Baraj gölü de tamamen dondu. Baraj gölü üzerinde dolaşan vatandaşlar demir çubuklarla buzları kırıp, balık yakalıyor.
Diyarbakır’da dün gece en düşük sıcaklık -12 derece ölçülürken, soğuk
havanın birkaç gün daha süreceği bildirildi.

EDİRNE
Öte yandan Edirne Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, hava sıcaklığının 12 derece olarak ölçüldüğü kentte, açık ve güneşli bir gün yaşanıyor.Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi üzerine vatandaşlar, park ve çay bahçelerine giderek, güneşli havanın tadını çıkarıyorlar.Ailesiyle birlikte çay bahçesinde güneşle havanın tadını çıkaran Ali Karakoyunlu, Antalya’dan geldiğini belirterek, ”Edirne’deki hava, Antalya’dan daha sıcak çok şaşırdım” dedi.Yetkililer, sıcaklıkların yarın daha da artmasının beklendiğini bildirdiler.