Doğulu öğrenciler: Dershane olmadan hayallerimizi gerçekleştiremezdik

Trakya Üniversitesi'nde okuyan doğu ve güneydoğu kökenli öğrenciler, dershaneler sayesinde hayallerine kavuştuklarını söyledi.

Trakya Üniversitesi’nde okuyan doğu ve güneydoğu kökenli öğrenciler, dershaneler sayesinde hayallerine kavuştuklarını söyledi.

Gündemi uzun süredir meşgul eden Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı dershaneleri kapatmaya yönelik taslak doğu ve güneydoğu kökenli ile imam-hatip lisesi çıkışlı öğrenciler tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Devlet okullarında okuyan öğrenciler, kolejlerde okuyan öğrencilerle aralarındaki farkı kapatmak için dershaneye gidiyor. Dershaneye gittikten sonra hayallerini gerçekleştiren öğrenciler, dershanelerin kapatılmasına anlam veremiyor.

İmam-hatip lisesinden mezun olduktan sonra dershaneye giderek tıp fakültesini kazanan Diyarbakırlı Faruk Tarhan, “Birinci sınıfta derslerim kötüydü. Üst sınıflarda dershaneye gittim. Dershane sayesinde hem derslerim iyi oldu hem de YGS ve LYS sınavlarına çalışmaya başladım. İmam hatip lisesinde sayısal dersler olmadığı için dershaneye gitmek zorundaydım. Dershanedeki eğitim ve sağlanan kaynaklarla sınavlara hazırlandım ve sayısal bir bölümü kazanabildim.” dedi. İmam-hatip lisesinde birinci sınıf hariç sayısal dersin olmadığını anlatan Tarhan, “Fen derslerin hiçbiri yok. Bunları dershane olmadan yapmak çok zor. Tek başına yapılacak dersler değil bunlar. Okullardaki ders kalitesi iyi değil. İyi bir üniversite kazanabilmesi için bir dershaneye gitmek gerekiyor. Ekonomik durumu iyi olanlar zaten kolejlere gidiyor. Ama durumu iyi olmayanların dershanelere gitmesi lazım.” açıklamasını yaptı.

Trakya Üniversitesi’nde okuyan Adıyamanlı öğrenci Ali Satılmış, lisede aldığı eğitimle istediği bir üniversiteyi kazanmanın zor olduğunu ifade etti. Dershane sayesinde üniversiteyi kazanabildiğini dile getiren Satılmış, “Dershane olmadan üniversiteyi kazanmak imkansız bir şey. Lisede aldığımız eğitim ortada. Durumu iyi olanlar iyi okullarda eğitimlerini görüyor. Ama gelir düzeyi düşük olanlar dershanesiz üniversiteye girmesi imkansız. Üniversite sınavını kazanmanın başka bir yolu yok.” diye konuştu.

Hakkari Yüksekovalı üniversite öğrencisi Taner Atlı, geldiği bölgede dershanelerin eğitime büyük katkısının olduğunu anlattı. Doğuda zorunlu görev nedeniyle genellikle stajyer öğretmenlerin geldiğini kaydeden Atlı, “Bir üniversiteyi okuyacak kadar eğitimi okulda alamazsın. O yüzden dershaneye gitmek şart. O yüzden dershanelerin kapatılması veya özel okula dönüştürülmesi durumunda 10 gençten 1’nin ancak üniversiteye gidebilecek. Uygulama tam tersi bir sonuç doğuracak. Bu durumda doğudaki adam ya çobanlık ya da bildiğiniz yerlere gitmesine neden olacak.” ifadesini kullandı.

Kayserili imam-hatip öğrencisi Mustafa Çıbık da 4 yıllık eğitimin ardından dershane gitmeden sınava girdiğini ancak kazanamadığını ifade etti. Çıbık, “Sınavı kazanamadığım için köyüme geri döndüm. Belki de çobanlık yapacaktım. Dershaneye gittim. Hayalimde ilahiyat vardı. 4 yılda alamadığım eğitimi 9 aylık bir sürede dershanede aldım. Allah’a şükür bu şekilde istediğim bir bölümü kazandım. İmam-hatipte eğitim çok düşük bir seviyede. Sayısal dersleri yok. Sözelde okuldaki eğitimle sınava girdim kazanamadım. Lise müfredatıyla kazanamadım. Dershanede bunlar veriliyor. Kapatılması eğitime büyük bir zarardır. Gençlerin önünü kapatacak bir şey.” dedi.