Doğum sancısı korkusu tarihe karışıyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın sezaryen yerine normal doğumu teşvik eden açıklamaları sağlık sektörünü harekete geçirdi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın sezaryen yerine normal doğumu teşvik eden açıklamaları sağlık sektörünü harekete geçirdi. İsviçre’de geliştirilen ve başarılı sonuçlar veren ‘doğum jeli’, Türkiye’de de kullanılmaya başlandı. Kısa zamanda büyük ilgi gören jelin sezaryenle doğumun önünü keseceği ifade ediliyor.
Doğum jelini hastanelerinde kullanmaya başlayan Medicine Hastanesi Başhekimi Dr. Yusuf Elgörmüş, doğum yapan bir çok anne adayının bu yöntemi kullandığını ve çok memnun kaldığını söyledi. Elgörmüş, “Türkiye Sezaryenle doğumlarda dünyada ilk sıralarda yer alıyor. Sağlık Bakanlığının sezaryen masraflarını SSK kapsamı dışında bırakması da normal doğuma ilgiyi artırdı. Normal doğum yapmak isteyen anne adayları doğum sancısı korkusunu kafalarından atamıyor ve ikilemde kalıyor. Bir ilaç firması tarafından geliştirilen doğum sancısını yok eden jeli hastanemizde hamilelere uygulamaya başladık. Korkulu doğum ağrılarını dindirmek ve yırtıkların giderilmesini sağlamak için çok başarılı bir yöntem” ifadelerini kullandı.
Anne adaylarının doğum sancısından çok korktuğunu anlatan Dr. Elgörmüş, doğum sancısını yaşamak istemeyen çok sayıda kadının sezeryanı tercih ettiğini dile getirdi. Sağlık Bakanlığı’nın ısrarla normal doğumu önerdiğini de ifade eden Dr. Yusuf Elgörmü, “Sebebi basit ve anlaşılır. Normal doğumda vücut kendini tamamen yenilerken sezaryen doğumda yeni hücre oluşumu olmuyor. Anneler bebekleri yerine bir müddet dikiş acıları ve iltihaplarla uğraşıyor. Sancı dindirici jele doğumdan 1-2 hafta önce başlanıyor ve doğuma kadar kullanılıyor. Jel anne ve bebek arasındaki sürtünmeleri azaltarak doğum sancısını minimuma indiriliyor. Böylece doğum sancıları dinen anne adayı doğumunu daha kolay gerçekleştiriyor.” ifadelerini kullanıyor.

DOĞUM SANCISINI YOK EDEN JELE BÜYÜK İLGİ VAR
Hiçbir yan etkisi olmayan jelin içinde glikoz, selüloz, karbomer ve su bulunduğu bilgisini veren Dr. Yusuf Elgörmüş, “Pek çok anne doğal olan yöntemle doğum yapmak istiyor. Dianatal Jel adı verilen jeli hastanemizde kullanılmaya başlar başlamaz büyük ilgi gördü. Birçok anne adayı kullanmak istediği için taleplere zor yetişiyoruz. Bu jelle doğumda ameliyat, kan ve dikişin olmaması anne adaylarının doğumdan korkmasını engelliyor. Normal doğumu kolaylaşan anne doğum sonrası da evine rahatlıkla gidip dikişleriyle değil bebeğiyle ilgileniyor” şeklinde konuştu.