Doğum sonrası depresyona dikkat

Türkiye'de doğum yapan kadınlar arasındaki doğum sonu depresyon oranının yüzde 3 ile 21 arasında değiştiği belirtildi.

Bu sonuç, Ege Üniversitesi (EÜ) Ödemiş Sağlık Yüksekokulu tarafından düzenlenen uluslararası katılımlı Evde Bakım Kongresi’nde sunulan, “Normal Doğum Yapan Annelerin Doğum Sonu İlk Bir Ayda Depresyon Yaygınlıklarının Araştırılması” konulu çalışmada açıklandı.

EÜ Tıp Fakültesi Muhittin Erel Amfisi’nde düzenlenen kongrede konuşan Muğla Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu’nda görevli Fatma Birgili, doğum sonrasında yaşanan depresyonun anne ve bebek sağlığına ilişkin birçok problemi beraberinde getirdiğini söyledi. Birgili, “Doğumda anneler sadece fiziki açıdan ele alınmakta ancak psikolojik yönden desteklenmemektedir.” dedi.

Sözkonusu çalışmanın Muğla Merkez 1 ve 2 Nolu sağlık ocaklarına kayıtlı ilk doğumunu yapmış annelerin, doğumdan sonra ilk bir ay içinde depresyon yaygınlıklarını belirlemek amacıyla yürütüldüğünü anlatan Birgili, “Araştırma, 100 anne üzerinde evlere gidilerek birebir uygulanmıştır. Çalışmaya katılan annelerin tamamının maddi, manevi ve bebek beslenmesi konusunda eşlerinden destek gördüğü, yüzde 12’sinin hamilelikle ilişkisi olmayan depresyon geçirdiği belirlenmiştir.” şeklinde konuştu.

Fatma Birgili, doğum sonrası dönemde loğusanın bakımı ve fiziki rahatlığın sağlanmasının yanısıra imkanlar yettiğince gerilim ve üzüntüden uzak bir ortamda bulunması gerektiğini kaydetti.