Doğumdan sonra eski formunuza kavuşun

Anne adaylarını en çok düşündüren konulardan biri de kuşkusuz ki doğum sonrasında eski formlarına kavuşabilmek.

Kadınlar doğum sonrasında yapacakları hafif hareketlerle en erken üç ay sonra eski formlarına kavuşabilirler. Ancak burada unutulmaması gereken nokta, karın kaslarının eski halini alması için daha uzun bir süreye ihtiyaç olduğu… Çünkü, sezaryenle doğum yapanların karın hareketlerine iki ay sonra başlamaları gerekiyor.

İşte, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökmen İyigün ‘den doğumun ardından vücudunuzu forma sokacak hareketler…

– İlk günlerde her saat başı ayak bileğini öne ve arkaya doğru bükerek kan dolaşımınızı kolaylaştırın.

– Yine ilk günlerde dizleriniz bükük halde sırtüstü yere yatarak nefes alırken, bütün gücünüzle karnınızı içeriye çekin ve 10’a kadar sayın. Rahatlayın. Tekrar yapın.

KASLARI ÇALIŞTIRIN

– İlk haftanın sonunda, sırtüstü uzanın, dizlerinizi bükün ve ayak tabanlarınızı yere basın. İdrar tutar gibi kaslarınızı sıkın ve içinize doğru çekin. Bu halde kalın ve 10’a kadar sayın. Rahatlayın. Daha sonra hareketi tekrarlayın.

– İkinci haftanın sonunda, sırt üstü yatıp dizlerinizi bükün. Ayaklarınız yerdeyken kollarınızı karnınızda kavuşturun ve ellerinizle karnınızı itin. Başınız ve omuzlarınızla vücudunuzu kaldırmaya çalışın. 10’a kadar sayıp rahatlayın. Tekrar yapın.

– Üçüncü haftanın sonunda, sırtüstü yatarken dizlerinizi bükün. Bacaklarınızı hafifçe ayırın. Kollarınızı öne uzatarak dik oturun. Dengeyi bozmadan bacaklarınızı hafifçe uzatın. Sırtınızı geriye doğru kaydırın ve 10’a kadar sayın. Kollarınız öne doğru gergin dururken, rahatlayın ve hareketi tekrarlayın. Harekete alıştıktan sonra kollarınızı dizlerinize doğru uzatarak sırtınızı yere daha çok yaklaştırabilirsiniz.

ADETLER DÜZENE GiRMEZSE DOKTORA GiDiN

Doğumdan sonraki ilk bir iki ayda ‘kırk sonu’ da denilen adet kanamasına benzer bir kanama olabilir. Bu kanamanın olması artık adetlerin mutlaka düzene gireceğini göstermez. Bebek yalnız anne sütü ile besleniyorsa genellikle ilk altı ayda adetlerin başlaması ve düzenli olması beklenmez. Bu durumda telaşlanmamalısınız. Uzun bir süre, 18 aya kadar adet görülmediği de olabilir. Daha da gecikirse veya anne emzirmediği halde adetleri düzensiz olursa, doktora başvurmak doğru olur.